Proti účelovým lžím budu vždy bojovat

Polemika k článku v Lidových novinách

Zásadně odmítám text redaktora LN Petra Zídka, který svým článkem (Selhání rektora Zimy, LN 12. 12.) zaútočil na kompetentnost a věrohodnost Univerzity Karlovy a na mě osobně v oblasti boje proti plagiátorství.
Zídek se při komponování svého textu dopustil velké míry novinářské neprofesionality a zcela samozřejmě vystavěl čtenářům svůj pohled na dezinformaci a lžích.
Lež číslo jedna – k obvinění z plagiátorství prorektora Martina Kováře jsem se prý odmítl vyjádřit. Lež. Hned na začátku jsem jasně řekl, že případem se budou zabývat příslušné orgány Univerzity Karlovy, které vše prošetří (Český rozhlas 6. 12. a Deník N 7. 12.).
Lež číslo dvě – k rozpoznání plagiátu prý stačí jen „umět číst“. Lež a velká hloupost. Chceme-li kvalifikovaně rozhodnout o pochybení ve vysoce odborné oblasti, pak jej musí prošetřit k tomu určení odborníci a příslušné komise. Univerzita Karlova má jasná systémová opatření, postupy a orgány, které tyto věci podle všech standardů řeší. Nepatří k těm, kteří mají rádi rychlá a černobílá řešení.
Lež číslo tři – na posouzení „takto evidentního případu“ prý stačí hodiny. Lež. Jen před několika málo týdny jsme na UniverzitěKarlově vůbec poprvé odebrali absolventovi v důsledku prokázaného plagiování dva akademické tituly. Podobné rozhodnutí je vždy mimořádně závažné a vedení univerzity k němu dospělo na základě mnohaměsíčního šetření a ověřování faktů, souvislostí a záměrů.
Lež číslo čtyři – vysoké školy jsou prý ostrůvky klidu a pomalosti. Snaha pana Zídka vnutit čtenářům právě tento obraz českéhovysokého školství je lživá. Profesor Kovář se jen za několik málo dnů vzdal své vedoucí funkce na univerzitě, aby vyloučil jakékoliv další spekulace či pochyby o nezávislém a nestranném prošetření všech obvinění, která proti němu byla vznesena, a aby zabránil další snaze o poškozování dobrého jména univerzity.
Text pana Zídka vytváří tak silný dojem účelovosti, že se nabízí otázka, co bylo vlastně jeho cílem a komu a čemu měl posloužit. Zcela jistě ne snaze o spravedlivé a nezávislé vyřešení problému či skutečnému boji proti plagiátorství.
Jako rektor i jako člověk prosazuji ve svém životě zásadu padni komu padni. Pravidla platí pro všechny, ať se jedná o bakaláře, magistra, či profesora. A každému bude měřeno stejným metrem, tedy každé obvinění bude stejně důsledně a důkladně prošetřeno a poté rozhodnuto.
To, čemu nikdy neustoupím a co nikdy nebudu tolerovat, jsou lži, které mají jen jediný, prostý cíl: účelově manipulovat veřejnost a škodit nám všem.

Jen před několika málo týdny jsme na Univerzitě Karlově vůbec poprvé odebrali absolventovi v důsledku prokázaného plagiování dva akademické tituly

Celý text článku redaktora LN Petra Zídka:
NM_lidove_noviny_20181214_13

Zaúčtováno v Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví