101 let od založení republiky

Společně s dalšími kolegy z vedení Univerzity Karlovy jsme položili u příležitosti oslav 101. výročí založení republiky věnec k soše T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí.  Pokládám 28. říjen za jeden  z nejvýznamnějších dní v historii našeho státu. Demokracie není samozřejmost, která by spadla z nebe. Je to zodpovědnost každého z nás. Když vidím naše studenty, o mladou generaci nemám strach. Vnímají, co se kolem nich děje, nejsou zatíženi minulostí. O ně jde, budou tady déle než my. 

V podvečer státního svátku jsme také uctili památku studenta čtvrtého ročníku Lékařské fakulty UK Jana Opletala, který byl byl 28.10.1939 postřelen při demonstraci v den výročí vzniku Československa na rohu Žitné a Mezibranské ulice. Svým zraněním podlehl 11. listopadu 1939 na chirurgické klinice Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí, kde byl v ošetření prof. Jiráska.

Jeho pohřeb o čtyři dny později se opět stal velkou demonstrací proti okupaci a vedl k rozhodnutí Adolfa Hitlera zavřít české vysoké školy a k brutálnímu násilí na studentech. 
Univerzita Karlova udělila v roce 1945 Opletalovi in memoriam titul MUDr., samotného Opletala v roce 1996 prezident Václav Havel vyznamenal in memoriam Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

U pamětní desky v Žitné ulici jsme položili květinu a zapálili svíčky. Společně s kolegy z vedení Univerzity Karlovy jsme vzdali poctu také ostatním obětem nacistické zvůle.
Deska připomíná i méně známou oběť nacistických represí z roku 1939, dělníka Václava Sedláčka

 

Foto: René Volfík

Zaúčtováno v Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství