Dnes se ve Velké aule staroslavného Karolina konalo XXIV. valné shromáždění Učené společnosti České republiky.
Celkem 19 vědců a studentů ocenila dnes Učená společnost České republiky za rozvoj vědy a výsledky jejich práce. Společně s Nadačním fondem Neuron pak udělila také ceny třem učitelům ze středních škol za jejich podporu zájmu o výzkum. Laureáti dnes převzali ceny v pražském Karolinu.
Medaile za rozvoj vědy obdrželi mikrobioložka Helena Tlaskalová-Hogenová a odborník na lékařskou fyziku Mojmír Petráň. U Tlaskalové-Hogenové vyzvedla Učená společnost její výzkum střevní imunity, který je přínosem pro českou i světovou imunologii. Petráň je podle společnosti příkladem soudobého badatele rozkročeného napříč mnoha disciplínami přírodních i technických věd. Patří k nejúspěšnějším českým vynálezcům 20. století, který svým zdokonalením mikroskopu přispěl k “bouřlivému rozvoji” molekulární buněčné biologie, uvedlo sdružení.
Učená společnost také rozdala ceny za významné výsledky výzkumné práce. V kategorii mladších vědeckých pracovníků byli oceněni Martin Hrubý, který se zabývá vývojem polymerních radiofarmak, a Kamila Pacovská, zaměřující se na studium etiky a dějin. Je autorkou a řešitelkou jediného společensko-vědního projektu v ČR, který získal peníze z evropského dotačního programu pro výzkum, vývoj a vzdělávání.
V kategorii středoškolských studentů udělila společnost ceny 15 nadějným mladým vědcům – Natálii Alferyové, Kateřině Mansfeldové, Natálii Císařové, Sabině Černé, Jiřímu Doleželovi, Štěpánce Grunové, Janu Hroudnému, Tomáši Hurdálkovi, Tomáši Perutkovi, Tereze Pulgretové, Tereze Smutné, Kamile Starkbaumové, Petru Palivcovi, Josefu Tomečkovi a Jakubu Váchovi. Studenti se v oceněných pracích zabývali širokou škálou témat, od stavitelů postbarokních kamenných křížů přes antimikrobiální látky v rostlinách či Teslův tranformátor až po osudy sedláckých rodin trestaných totalitním režimem.
Tři učitelé ze středních škol získali ocenění za to, jak motivují své studenty a vedou je k vědě. Fyzik Petr Pavlíček učí na Mendelovu gymnáziu v Opavě, dějepisář Jan Kvirenc je z Gymnázia Budějovická v Praze 4 a učitelka biologie Pavla Kodríková pracuje na Gymnáziu Česká v Českých Budějovicích.
Projev rektora na slavnostním zasedání Učené společnosti ČR v Karolinu:
ZIMA_Učená_společnost_04