Byla otevřena výstava “Univerzita a republika: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů“”

Vernisáží byla zahájena unikátní výstava Univerzita a republika: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů“, kterou  Univerzita Karlova připravila v Křížové chodbě budovy Karolina k výročí založení Československa.  

 

Všechny vystavené předměty se nějakým způsobem vztahují k Univerzitě Karlově a jejím studentům či vyučujícím. Rok 1937, v němž se už nad republikou smrákalo, symbolizuje posmrtná maska prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Nástup dalšího, pro zemi nepříliš nadějného období o zhruba třicet let později pak označuje aktovka Jana Palacha. Student filozofické fakulty s ní přišel v lednu 1969 na Václavské náměstí, kde se upálil, aby veřejnost vyburcoval z pasivity po vpádu vojsk Varšavské smlouvy.  K nejvzácnějším patří dvě Nobelovy ceny. Obecně známé je ocenění pro chemika Jaroslava Heyrovského, návštěvníky ale možná překvapí první „nobelovka“, kterou se někomu z absolventů pražské univerzity podařilo získat. Obdrželi ji v roce 1947 manželé Gerta a Carl Coriovi. Rodáci z Prahy v hlavním českém městě také studovali na německé lékařské fakultě: Po absolutoriu odešli do zámoří, kde zásadně přispěli k výzkumu metabolismu cukrů. Nobelova cena kterou v roce 1947 obdrželi  za lékařství se univerzitě podařilo získat z USA. Medicínské úspěchy připomíná také vystavený vakcinační injektor, s nímž Zdeněk Ježek pracoval na konci sedmdesátých let v Somálsku, a výrazně tak přispěl k vymýcení pravých neštovic v této africké zemi. Lidé si mohou připomenout i první hormonální antikoncepci, kterou začaly československé ženy užívat v polovině šedesátých let.

Na výstavě jsou představeny také „všednodenní“ exponáty jako například školní počítač československé výroby TEMS z roku 1981, uniforma z vojenské katedry (1983), nádoba na výrobu piva z hrobky vezíra Ptahšepsese (1958) či první československá antikoncepční pilulka (1965). Výstava se dotkne i současných politických témat jako jsou spory o jmenování profesorů prezidentem či Týden neklidu v roce 2012.

Každý z exponátů, vystavených v Křížové chodbě Karolina, tak reprezentuje vždy jeden rok v období 1918 až 2018.

 

 

 

 

 

 

 

Foto: René Volfík

Výstava je přístupná zdarma.

 

Pořadatel:                          Univerzita Karlova

Výstavní prostor:            Křížová chodba Karolina, Ovocný trh 5, Praha 1

Termín konání:                10. květen–1. září 2018 (vernisáž 9. května)

Otevřeno denně 10–18 hod / Vstup zdarma

Bližší informace k výstavě naleznete zde: https://uk100.cuni.cz/UK100-21.html

Zaúčtováno v Jiné, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví