Výstava Člověk v náhradách aneb Technika slouží medicíně získala prestižní cenu

Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze byly udělovány prestižní ceny XVI. ročníku Národní soutěže muzeí – Gloria musaealis 2017. Výstava Člověk v náhradách aneb Technika slouží medicíně, která je společným dílem Národního technického muzea, Univerzity Karlovy a Národní lékařské knihovny, získala v kategorii Muzejní výstava roku 2017 pomyslnou bronzovou medaili.

Výstava Člověk v náhradách aneb Technika slouží medicíně se stala jednou z nejúspěšnějších mezi devadesáti devíti přihlášenými projekty, které do soutěže Gloria musaealis 2017 přihlásilo šedesát dva institucí. Cenu za všechny spolupořadatele výstavy přebíral generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr. Ve svém projevu zdůraznil, že výstava je společným dílem Národního technického muzea, Univerzity Karlovy a Národní lékařské knihovny. Podílela se na ní stovka odborníků a zástupců specializovaných oborů z lékařských fakult Univerzity Karlovy, fakultních nemocnic, specializovaných medicínských pracovišť a spolupracujících farmaceutických firem. „Pokud by se sem dostavil celý autorský tým, zaplnil by minimálně polovinu Smetanovy síně,“ uvedl mimo jiné ve své děkovné řeči ředitel Karel Ksandr.  

Expozice dokumentuje, jak přístroje a dostupné technologie pomáhají lidem posouvat omezení, která je postihla. Je v ní zachycena historie i současnost protetiky stejně jako možnosti a perspektivy i meze lidského těla. Návštěvníci se na ní seznámí s úspěchy, kterých špičkoví odborníci z oblasti lékařství, elektroniky, kybernetiky, mechaniky, statiky či designu, s využitím nejmodernějších technologií a materiálů v posledních desetiletích dosáhli.

Výstava má dvanáct sekcí se stovkami exponátů prezentující celé spektrum funkčních i estetických náhrad lidského těla, od zubních protéz, přes „umělá srdce“, inzulínové pumpy, přístroje sloužící k dialyzační léčbě, umělé kloubní náhrady až po kompenzátory hlasu. K vidění je třeba sluchadlo Bedřicha Smetany i nejnovější kochleární implantáty, experimentální srdeční čerpadlo zkoušené v 70. letech v Brně i současná „srdce“ HeartMate a HeartWare nebo dřevěné protézy končetin či současné bionické protézy.

 Výstava, která vznikla na základě iniciativy vyvolané rektorem Univerzity Karlovy profesorem Tomášem Zimou, zástupcem farmaceutické firmy BBraun doktorem Lubomírem Klepáčem a generálním ředitele NTM Karlem Ksandrem v roce 2014, se stala podnětem pro založení nové sbírky zdravotnické techniky v Národním technickém muzeu. Připravována byla více než dva roky.

Díky invenci a velké pomoci odborníků z lékařských fakult Univerzity Karlovy, fakultních nemocnic a dalších organizátorů a spolupracovníků byla výstava realizována v takové podobě, která ještě veřejnosti nebyla do současné doby představena. Nelze všechny osobnosti a organizace vyjmenovat, ale velmi děkuji jménem vedení Univerzity Karlovy a jménem svým všem, kteří se na její přípravě a realizaci podíleli. Především prof. Janu Bartoníčkovi, doc. Jiřímu Paštovi, prof. Aleši Linhartovi, prof. Štěpánu Svačinovi, prof. Sylvii Sulkové, prof. Tomáši Hanušovi, prof. Martinu Stříteskému, prof. Petru Marusičovi, MUDr. Romanu Chmelovi, doc. Janu Měšťákovi, doc. Haně Hubálkové, doc. Janu Bělohlávkovi, MUDr. Barboře Řepové, doc. Olze Dlouhé a řadě dalších.

Výstava-výsledky

Expozice Člověk v náhradách aneb Technika slouží medicíně byla zahájena 10. května 2017 a je k vidění v Národním technickém muzeu již pouze do konce května 2018.

Foto: René Volfík

Zaúčtováno v Jiné, Konopí pro léčebné účely a alkohol, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví