Univerzita Karlova zahajuje projekt s názvem “Česko! A jak dál?”. Jedná se o diskuzní platformu, která má za cíl definovat zásadní celospolečenská témata, problémy a výzvy naší společnosti a země. Do debaty chceme zapojit renomované vědce a odborníky UK, ale také osobnosti z řad odborné veřejnosti, politiky a běžné občany.
Na univerzitě máme řadu špičkových vědců a odborníků – právníků, ekonomů, matematiků, geologů, lékařů, sportovců, sociologů, přírodovědců a mnohých dalších. Chceme nabídnout pomoc a zapojit je do řešení problémů, které naši společnost a zemi trápí. Mým cílem je formulovat cestu a návrhy, jak v jednotlivých problémech postupovat dál a jak je řešit. To by měl být hlavní výsledek diskusí, které povedeme napříč tématy i regiony.
Ke každému tématu proběhne nejprve diskuze zástupců Univerzity Karlovy a předních odborníků u kulatého stolu. Následně se uskuteční veřejná diskuze v regionu, který je s vybraným problémem spojován.
Mezi hlavní témata jsme zařadili například problém dluhů a exekucí, bezpečnosti, zdraví a stárnutí, sucha ale také otázku vzdělávání, zemědělství či rozvoje venkova.
První téma: Dluhy a exekuce – a jak dál?
První veřejná diskuze se konala v úterý 19. února 2019 v Ústí nad Labem. Jejím tématem byly dluhy a exekuce.
Jedná se o opravdu zásadní problém, který devastuje desítky tisíc rodin. Je šílené, že v exekuci je u nás přes 860 tisíc lidí. A půl milionu občanů má tři a více exekucí. Považuji za nemravné a nemorální, že do dluhové pasti se mohou dostat i malé děti, které třeba nemají platnou jízdenku v MHD. Z chudoby a dluhů se stal výnosný byznys pro vymahačské agentury a všehoschopné podnikatele. Taková situace není normální a je nutné dosavadní systém změnit.
Veřejné diskuze v Ústí nad Labem, která se uskutečnila v prostorách městského muzea, se kromě zástupců Univerzity Karlovy zúčastnili také zástupci vedení Ústeckého kraje, Ministerstva spravedlnosti, vládní Agentury pro sociální začleňování, Exekutorské komory ČR i neziskových a občanských organizací. Diskuze, která byla otevřena pro veřejnost se konala pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka.
Je podle mě také důležité poskytnout občanům informace o tom, jak snadno mohou dluhy vzniknout a kam se lze v případě problémů obrátit pro pomoc. Studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy proto na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem rozdávali informační letáky s důležitými kontakty i možnými postupy pro případ, že se lidé do exekucí dostanou.
Byl jsem se také podívat na místa, kde se důsledky chudoby a dluhů projevují v každodenním životě – Předlice, Mojžíš či Sklářská ulice jsou místa, kde si lze důstojný život jen těžko představit.
Projekt Česko! A jak dál? bude probíhat rok 2019 s možným přesahem do roku 2020. Mediálně ho podpořili Deník a Česká televize.
Celý záznam z brífinku dne 18.2.2019 ve Vlasteneckém sále Karolina:
https://www.youtube.com/watch?v=XMMFExKEDj8&feature=youtu.be
Ve zpravodajství ČT1 a ČT24 18.2.2019:
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2737931-cesko-a-jak-dal-odbornici-z-univerzity-karlovy-budou-napric-republikou-debatovat-o
ČT1 : Debata s odborníky na téma Dluhy a exekuce – a jak dál? 19.2.2019 v Ústí nad Labem:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/219411000100219/obsah/676603-debaty-s-odborniky-dluhy-a-exekuce
Webovou verzi reportáže si můžete přečíst zde:
https://ustecky.denik.cz/zpravy_region/petina-vsech-dluzniku-v-cr-je-ze-severu-zaznelo-na-verejne-debate-v-usti-20190220.html
Videozáznam z ústeckého setkání v rámci cyklu Česko – a jak dál?:
https://v.denik.cz/2019/02/27/054/2019-02-20-usti-exekuce-1.mp4
Foto: Vladimír Šigut