Univerzita Karlova podala dvě správní žaloby kvůli nejmenování profesorů

Dnes jsme svolali mimořádnou tiskovou konferenci, abychom společně s prof. Alešem Gerlochem prorektorem UK pro akademické kvalifikace informovali o krocích, které Univerzita Karlova činí ve věci nejmenování profesorů doc. Ivana Ošťádala a doc. Jiřího Fajta.

Otevíráme tak další kapitolu sporu o nejmenování profesorů. Nijak mě to netěší, ale jsem přesvědčen, že v této věci nemůžeme postupovat jinak. Bylo by nezodpovědné, pokud bychom se vůči postupu Pražského hradu nebránili, bylo by nebezpečné, pokud bychom přistoupili na to, že pravidla a zákony se občas dodržují a občas se nedodržují – tedy jako to komu vyhovuje.To zásadně jako rektor i jako občan odmítám. Pravidla a zákony musí platit pro všechny, pro Vás, pro mě i pro pana prezidenta. Žádná instituce, ani prezident republiky, nestojí nad zákony. Musíme pravidla dodržovat a také vyžadovat jejich dodržování. Dnes se spor týká Univerzity Karlovy, ale už zítra se může týkat snaha o porušování pravidel či narušování platných principů kohokoliv z vás.

Univerzita Karlova zásadně odmítá další postup Pražského hradu i argumenty, kterými Hrad své rozhodnutí zdůvodňuje. Jedná se o tři zásadní věci, s kterými nesouhlasí:

A) Nesouhlasí s tím, že prezident navržené profesory nejmenoval.

B) Nesouhlasí s tím, aby prezident hodnotil věcně jejich předpoklady pro to být jmenováni profesory. Měl hodnotit jenom procesní postup.

C) Nesouhlasí s tím, že prezident rozhodl sám bez spolupodpisu předsedy vlády.

Naše rozhodnutí je jednoznačné a jasné – trváme na dodržování pravidel a zákonů, trváme na dodržování akademických svobod a principů, trváme na tom, že profesoři mají být jmenováni. Proto Univerzita Karlova připravila dvě správní žaloby proti rozhodnutí prezidenta republiky a s plným souhlasem obou pánů docentů je dnes podala  k Městskému soudu v Praze. Vycházíme z toho, že na základě již vysloveného právního názoru městského soudu, neměla se zabývat věcnými předpoklady kandidátů, ale maximálně posoudit postup v dané věci a dále namítáme, že není rozhodnutí podepsáno předsedou vlády a není tedy v souladu s ústavou.

iROZHLAS:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/nejmenovani-profesoru-milos-zeman-prezident-univerzita-karlova-ivan-ostadal-jiri_1902111236_och

ČT24:
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2730986-zive-hrad-odmita-jmenovat-navrzene-profesory-univerzita-chysta-zaloby

Interview ČT24:
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2731691-jde-o-zda-pravo-plati-i-pro-prezidenta-rika-rektor-zima-o-zalobach-na-hrad

Na YT UK – záznam z tiskové konference:
https://www.youtube.com/watch?v=QjYVfwlzqjA&feature=youtu.be

Foto: Vladimír Šigut

Zaúčtováno v Jiné, Konopí pro léčebné účely a alkohol, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví