Slavnostním shromáždění akademické obce ve Velké aule Karolina vyvrcholily na Univerzitě Karlově oslavy 100. výročí založení Československa

Slavnostním shromáždění akademické obce ve Velké aule Karolina vyvrcholily na Univerzitě Karlově oslavy 100. výročí založení Československa. Vedení univerzity a členové akademické obce se na něm setkali se zástupci zahraničních univerzit, politického, společenského a kulturního života.

Slavnostní shromáždění navázalo na dvoudenní Mezinárodní rektorskou konferenci, která se od 24. října konala na Univerzitě Karlově a která přivítala řadu významných tuzemských a mezinárodních osobností jak z politické, tak akademické sféry.

Prof. Karol Mičieta, Rektor Univerzity Komenského v Bratislavě
J.E. Peter Weiss, velvyslanec Slovenské republiky

Na slavnostním shromáždění ve Velké aule Karolina se svými projevy vystoupili JUDr. Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu ČR, José Manuel Barroso, bývalý předseda Komise EU, J.E. Peter Weiss, velvyslanec Slovenské republiky, rektor Univerzity Komenského v Bratislavě prof. Karol Mičieta a rektor UK Tomáš Zima.

Rektor UK Tomáš Zima připomenul nejvýznamnější události uplynulých 100 let československé/české republiky, běhemnichž studenti, absolventi a profesoři UK přispěli k budování československé společnosti. „Ohlížíme-li se dnes za celým československým a českým dvacátým stoletím, můžeme cítit také oprávněnou hrdost. V dobách nejtěžších totiž Češi a Slováci nakonec vždycky obstáli. Ať už byly mocenské represe a politický tlak jakékoliv a ať už přicházely odkudkoliv, dokázali se mu Češi a Slováci vždy postavit. Tohle vědomí má velkou cenu a velký význam nejen z pohledu historie, ale i dnes,“ uvedl rektor Tomáš Zima.

José Manuel Barroso, bývalý předseda Komise EU

 Slavnostním shromážděním Univerzita Karlovy zakončila oslavy 100. založení naší republiky.

 

 

 

 

Projev rektora UK:
ZIMA Projev ke 28 10 2018 Verze 05

Foto: René Volfík

 

Zaúčtováno v Jiné, Konopí pro léčebné účely a alkohol, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví