Začátek akademického roku měl původně zahájit protestní týden pro vzdělání. Ohlášené protesty kvůli nespokojenosti s financováním vysokého školství se ale konat nebudou. Vláda totiž přislíbila přidat univerzitám pro příští rok tři miliardy korun. Podle ministra Štecha jde o nejvyšší jednorázové navýšení rozpočtu za posledních deset let. Schvalovat ho ale bude až nová Sněmovna po říjnových volbách, upozornil ministr. “Vysoké školství je dlouhodobě podfinancované, v minulosti se muselo vyrovnávat s tím, že počty studentů rostly, ale rozpočet nerostl tak výrazně,” řekl Štech. Zvýšit rozpočet vysokých škol bylo podle něj v záměru ministerstva už od loňského roku. Na stabilní rozvoj vysokých škol a na důstojné ohodnocení doktorandů, mladých nebo začínajících odborných asistentů a další vědeckých pracovníků jednorázové navýšení rozpočtu ale podle něj stačit nebude. Vysoké školy podle Štecha konečně potřebují nastavit systém, kdy by měly zajištěné financování třeba na tři roky. “Aby věděly, aby mohly předjímat, kolik můžou přijmout studentů, kolik dostanou od státu zaplaceno, kolik věcí si musí zajistit samy smluvním výzkumem. Musí také vědět, co se od nich očekává třeba v oblasti výzkumu,“ dodal Štech. Podle něj je důležité, aby měly školy jistotu ve financování a nemusely se každý rok honit za granty.
Univerzity musí být otevřené veřejnosti
Rektor Univerzity Karlovy a předseda České konference rektorů Tomáš Zima připomněl usilovná jednání České konference rektorů a dalších aktérů vzdělanosti, která vedla k návrhu na zvýšení rozpočtu pro vysoké školy. Zdůraznil také nezbytnost otevřenosti vysokých škol a nutnost jejich komunikace s veřejností. „Musíme po volbách připomínat politickým stranám jejich sliby a závazky v oblasti vzdělávání. Musíme také přesvědčit veřejnost, aby náklady do vzdělávacího systému chápala jako nutnou a perspektivní investici, bez které nelze zavádět nové metody a postupy. Musíme svým spoluobčanům srozumitelně vysvětlovat, že věda a výzkum jsou důležité pro výchovu odborníků ve všech oblastech, a tudíž pro rozvoj České republiky obecně,“ řekl profesor Zima.
Vysoké školy trápí neúnosná byrokracie
V přednesených projevech nechyběla kritika stavu současného vysokého školství, s jehož situací není většina rektorů spokojena. Rektor TUL a místopředseda České konference rektorů profesor Zdeněk Kůs, poukázal na špatnou přípravu absolventů středních škol: „Dnes se nelze spolehnout na dokument zvaný maturitní vysvědčení. Troufám si říci, že v některých případech by znalosti dnešních úspěšných maturantů kdysi za časů mého studia na střední škole možná stačily na nějakou tu čtyřku, někdy ani na ni ne. Stále se opakující diskuse a spory ohledně státní maturity nasvědčují tomu, že se některé střední školy bojí nechat si objektivně nahlédnout do kuchyně znalostí jejich studentů a absolventů. A to i přesto, že jsou otázky či příklady pro státní maturity třeba z matematiky velmi mírné a mnoho odpouštějící,“ řekl profesor Kůs. Kritizoval také „nesmyslný zákon o veřejných zakázkách, nesmírně komplikující řešení vědecky zaměřených projektů“ a varoval před stále rostoucí byrokratizací zejména v oblasti evropských projektů, kdy se vysoké školy topí „v záplavě desítek tisíc stran někdy protichůdných a těžko splnitelných předpisů.“ Ministerstvo školství si podle profesora Kůse „v podstatě vynutilo dnešní stav, kdy jsou univerzity plné úředníků, které by vůbec nepotřebovaly. Vědci tráví spoustu času nikoliv v laboratořích, ale dumáním nad výkazy, timesheety, monitorovacími zprávami,“ konstatoval profesor Kůs s tím, že tvůrčí invence vědců se podle něj spotřebovává na vyplňování výkazů.
Slavnostní zahájení akademického roku se koná každoročně na vybrané vysoké škole. Technická univerzita v Liberci hostila nejvyšší představitele českých vysokých škol na začátku akademického roku již podruhé. Poprvé se zde mohl tento slavnostní akt uskutečnit v roce 2014 díky dokončení budovy nového Výzkumného, vývojového a výukového komplexu pro pokročilé technologie (budova„G“), ve kterém je i nová aula s kapacitou 350 míst.
autor fotografií: Radek Pirkl