Jak to vidí Tomáš Zima – rozhovor nejen k k distanční výuce

Green Chameleon,Fotobanka Unsplash (5229636)

Dnes jsme s panem redaktorem Vladimírem Krocem v pořadu Českého rozhlasu Dvojka hovořili o distanční výuce a zkušenostech z distančního vzdělávání na UK. Do distanční výuky jsme skočili rovnýma nohama. A tyto zkušenosti je potřeba využít. Distanční vzdělávání se osvědčilo a ve výuce už zůstane. Teď jde jen o to, jaký podíl z výuky na něj připadne. Situace kolem koronaviru má i jedno pozitivum v oblasti distanční výuky. To, o čem se dlouho myslelo, že nejde a nepůjde, najednou kvůli pandemii koronaviru a uzavření vysokých škol šlo. Do distanční formy chceme převést hlavně tu méně kontaktní výuku.

Foto:Lucie Fürstová,Český rozhlas

Univerzita Karlova v rámci distanční výuky spolupracovala také se zahraničními univerzitami. Zde je potřeba využít sdílení zkušeností a výborných přednášek ze zahraničních škol a prostě se více otevřít. Univerzita Karlova distanční výuku pro zahraniční studenty připravuje. Letos škola přijala přibližně stejný počet zahraničních uchazečů jako v loňském roce. Vzhledem k tomu, že se ambasády různých zemí otevírají kvůli pandemii koronaviru postupně – záleží na stavu v regionu – je Univerzita Karlova připravena odbavit distančně i začátek výuky. Budou obnoveny i výměnné studijní pobyty. Pandemie koronaviru kromě výuky na vysokých školách zastavila na jaře také výměnné studentské programy typu Erasmus. Dvě třetiny zahraničních studentů odjely z Univerzity Karlovy v průběhu března. Velká řada z nich ale byla se školou i nadále ve spojení právě díky distanční formě. Podobné to bylo i s českými studenty, kteří byli v evropských zemích. Většina z nich se vrátila a komunikovala se svými univerzitami. V tuto chvíli si s univerzitami vyměňujeme dopisy, že jsme otevřeni a připraveni. Naposledy došlo k výměně dopisů například s Trinity College v Dublinu a s nizozemskými univerzitami v Lovani a Leidenu.

Režim, který byl před kovidem se obnoví od podzimu. Výuka se uskuteční jak prezenční, tak distanční formou. V Evropě se epidemiologická situace stabilizuje a případy onemocnění Covid-19 tady prostě budou, stejně jako jsou tady případy spalniček.

Další témata našeho rozhovoru byla: vývoj onemocnění Covid-19; rozvolňování; protipandemická opatření ve školství; dohoda o spolupráci s organizací Unicef; zmizení článku profesora Tomáše Hudlického.

Celý pořad lze vyslechnout zde:

https://dvojka.rozhlas.cz/tomas-zima-do-distancni-vyuky-jsme-skocili-rovnyma-nohama-zkusenosti-je-potreba-8240814

Rozhovor s rektorem UK na ČT24:

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare/220411000370701

Zaúčtováno v Jiné, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví