Jak to vidí Tomáš Zima: NATO je pojistka

S paní redaktorkou Zitou Senkovou jsme v pořadu Českého rozhlasu Dvojka hovořili především o vstupu České republiky do NATO, od kterého dnes  uplynulo 20 let.  Vstup do NATO vnímám především jako naše dobrovolné rozhodnutí a jako určitou bezpečnostní pojistku. Samozřejmě bych byl rád, kdyby takovéto aliance vůbec nemusely být, ale takový svět prostě 

není. Země naší velikosti nemůže obstát samostatně, to je utopie a nesmysl. Členství v NATO přináší pocit zabezpečení naší země, ale také závazky, že jsme připraveni pomoci svým spojencům, kdyby to potřebovali. Válka je děsivá a musíme doufat, že i Severoatlantická aliance bude přispívat k tomu, aby k ní nedošlo.

České členství v NATO znamená nejen bezpečnostní záruky, ale i spojenecké závazky, zdůrazňuje Tomáš Zima.|foto: Tomáš Černý,Český rozhlas

České členství v NATO znamená nejen bezpečnostní záruky, ale i spojenecké závazky. Největšími hrozbami současnosti  je mimo jiné především terorismus a kybernetické nebezpečí. Je ale také jasné že demokracie prochází krizí před tou varují také někteří představitelé západních zemí. Daří se nám dobře, ale myslím si, že lidé si neváží věcí v běžném životě, jako je zdraví nebo setkávání se s přáteli. A to někdy vyvolává potřebu hledat někde nepřítele, vyvolávat konflikty, rozdělovat společnost, a tím demokracii vlastně rozmělňovat.

Každý chce mít demokracii, ale tu svoji demokracii. A zapomíná na to, že je dána celou společností a že musíme myslet na své okolí a mít pro druhé pochopení. Může to nahrávat populistickým silám a nepřátelům demokracie. Nečelíme žádnému vážnému ohrožení, a tak si demokracie trochu přestáváme vážit. Stává se tak samozřejmou, že o ni zapomínáme pečovat.

Mementem plíživého rozleptávání demokratické společnosti by nám v této souvslosti mohlo být 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem, které si připomeneme 15. března 2019.

Další témata rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka – Jak to vidí Tomáš Zima:
Jakou váhu mají morální hodnoty v dnešní společnosti a jak je kultivovat? Umíme naslouchat jiným názorům? Může se Česko zařadit mezi světové lídry v oblasti vývoje a inovací, jak to formuluje nová vládní strategie? Co stojí za návratem spalniček?

Celý rozhovor lze vyslechnout zde:
https://dvojka.rozhlas.cz/tomas-zima-nato-je-pojistka-samostatne-nemuzeme-obstat-je-utopie-7784385

Zaúčtováno v Jiné, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví