Jak to vidí Tomáš Zima-prof. Martin Kovář má právo obvinění z plagiátorství rozporovat

S paní redaktorkou Zitou Senkovou jsme dnes hovořili především o obvinění pana prof. Martina Kováře z plagiátorství. Nelíbí se mi, jak někteří novináři a kolegové dělají zkratkovitá rozhodnutí. Na civilizovaných univerzitách, jako je Heidelberg nebo Salamanka, se takovýto delikt vyšetřuje měsíce, někdy i rok a půl.  

Protistrana má právo na obhajobu. Podnět přišel začátkem prosince a už čtyři hodiny poté se mě média ptala, jestli jsem dotyčného vyhodil. Svět je někdy zvrácený. Protistrana musí mít v civilizované společnosti právo podezření rozporovat. Etická komise bude nyní oslovovat experty a dá prostor k vyjádření i Martinu Kovářovi.

Všichni vždycky říkají, že jde o pravdu a že to není osobní a bez emocí. Tomu nikdy nevěřím. Jsem rád, že to vyšetřují příslušné komise. Ty musí případ kvalifikovaně a bez emocí posoudit a vynést verdikt. V nedávné kauze odebrání magisterského titulu bývalému studentovi Husitské teologické fakulty trval celý proces devět měsíců.

Další témata v našem rozhovoru: Proč Česko patří mezi země s nejvyšší spotřebou alkoholu na osobu a jak to změnit? Mělo by být školní stravování pro děti zdarma? Jaké změny potřebuje české školství? A v čem je unikátní nedávno otevřená výstava univerzitních a fakultních insignií Univerzity Karlovy?

Celý pořad lze vyslechnout zde:

https://dvojka.rozhlas.cz/tomas-zima-profesor-martin-kovar-ma-pravo-obvineni-z-plagiatorstvi-rozporovat-7709109

Zaúčtováno v Jiné, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví