Evropa nespasí hladomory Afriky a problémy Asie

Rozhovor s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou pro deník Mladá fronta Dnes

Když politik řekne „zvýším vám o sto procent platy“, ať se volič zamyslí nad tím, jestli je to možné, říká rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima.

Studenti jsou dnes sebevědomější a jistější než dříve, neměli by ale tolik spoléhat na informace z internetu. Když problém opravdu znají, jsou v diskusi silnější a ubrání si svůj názor. Podle rektora Karlovy univerzity Tomáše Zimy je důležité, aby se člověk uměl vymezit. „Zajímá mě spíš střet dvou odborníků na dané téma než jen jednobarevné texty o migraci či proti migraci nebo pro Evropu či proti Evropě,“ říká rektor.

Univerzita i vy osobně jste se zastali historika Matěje Spurného, který čelil na sociálních sítích nadávkám i výhrůžkám fyzickou likvidací, protože řekl, že Česko nepatří etnicky jen Čechům. O čem svědčí tak negativní reakce?

O tom, že se naše společnost stává méně tolerantní, a bohužel řada lidí včetně vrcholných politiků se spíše snaží ji rozdělovat než spojovat. Kolega má právo na takové vyjádření k otázce migrace a myslím si, že demokratická společnost by měla unést názory jiných, byť se třeba někomu nelíbí. Místo hysterie bychom měli upřednostnit zdravý rozum, rozvahu a klid.

Celý rozhovor zde:

Rozhovor – rektor Tomáš Zima_ MFDNES_25.3.2017


 

Zaúčtováno v Jiné, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví