Česko! A jak dál? tentokrát o ZDRAVÍ v Hradci Králové

Zdraví je to nejcennější pro každého z nás. Otázky s ním spojené považuji za jedny z nejdůležitějších. Proto jsme téma ZDRAVÍ zařadili do projektu Univerzity Karlovy „Česko! A jak dál?“. Tentokrát jsme se mu věnovali v Hradci Králové.

Moje pracovní cesta začala v Hradci jednáním s primátorem města prof. Alexandrem Hrabálkem a následně setkáním s hejtmanem kraje PhDr. Jiřím Štěpánem, Ph.D. Diskutovali jsme o systému vzdělávání a zdravotnictví v regionu a rozvoji spolupráce s Univerzitou Karlovou, především ohledně dvou fakult, které univerzita ve městě má.

Dopoledne jsem navštívil Zdravotnickou záchrannou službu, kde naistalovali úplně nové výukové simulační centrum. Školí tady stovky záchranářů z celého kraje. Osobně jsem měl možnost vyzkoušet si jízdu k nehodě na simulátoru sanitky.

Na setkání se seniory v Klubu Mánesova jsme diskutovali o dostupnosti a úrovni zdravotní péče v naší zemi. Tu považuji v rámci rozsahu i kvality za jednu z nejlepších. Zajímavé byly otázky seniorů na to, jak si v pokročilém věku udržet zdravou kondici, na možnost vzdělávání i na aktuální téma koronaviru. Řada z nich navštívila výstavy v Karolinu, například expozici o Václavu IV., a ocenila jejich kvalitu.

Velmi rád jsem se na společném obědě sešel a zároveň poděkoval osobnostem z Královehradeckého kraje, které celý svůj život pečovaly o druhé. Byly mezi nimi chirurg Milič Světlík, zdravotní sestra Ivana Dvořáčková, zakladatelka pacientské organizace Jelimán Věra Fina, bývalá ředitelka Ústavu sociální péče pro mentálně postiženou mládež Skřivany Hana Svobodová a zdravotnický záchranář Ondřej Lacina.

Na Obchodní akademii jsem studentům představil Univerzitu Karlovu, naše aktivity a také možnosti studia. Poté jsme společně debatovali o rizicích, které představuje pro mladé nadměrná konzumace alkoholu. Dostupnost alkoholu pro dospívající je u nás velký problém, stejně tak fatální následky, které alkohol pro děti představuje, například poškození mozku či zvýšené riziko závislosti.

Celý den fungoval v obchodním centru Aupark univerzitní Stánek pro zdraví. Studenti Lékařské i Farmaceutické fakulty tu lidem měřili hladinu cukru v krvi, BMI index či krevní tlak. Probíhalo zde rovněž kvalifikované poradenství o výživě a stravě, které zajišťovali kolegové ze společnosti STOB.

Společně s prorektorkou UK prof. Radkou Wildovou jsme se odpoledne setkali se zaměstnanci, pedagogy a studenty Lékařské a Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové. Debatovali jsme především o prioritách UK v následujícím roce, ale také o aktuálním stavu akreditací u studijních programů, plánovaných investicích UK či benefitech pro zaměstnance  univerzity.

V podvečerní veřejné diskuzi Univerzity Karlovy na téma ZDRAVÍ – ALKOHOL A OBEZITA s občany diskutovali špičkoví odborníci z univerzity, zástupci státních institucí i odborných sdružení.

Mezi hlavními řečníky vystoupili prof. Tomáš Šimůnek, děkan Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, prof. Jiří Manďák, děkan Lékařské fakulty UK v Hradci Králové, prof. Štěpán Svačina, předseda České lékařské společnosti J.E.Purkyně, PhDr. Iva Málková, zakladatelka společnosti STOB a také ministr zdravotnictví Mgr. Adam Vojtěch.

Ukázalo se, že lidé se o své zdraví velmi zajímají. Velká řada dotazů směřovala především na nemoci, spojené s nadváhou a obezitou, ale také na to, jaká míra konzumace alkoholu už je riziková a pro zdraví nebezpečná.

Shodli jsme se, že podobné diskuze s veřejností na téma zdraví a prevence posilují osvětu a informovanost občanů. Odborníci díky nim vyvrátí také různé mýty, které mezi lidmi kolují.

Hradecký deník: https://newtonone.newtonmedia.eu/cs-CZ/monitoring/CZ$OP-18-5488/topic/cu20/article/2020HK03702B/token/61259c88e4b647408873f1d90709bd7c?tab=Text

Krkonošský deník: https://newtonone.newtonmedia.eu/cs-CZ/monitoring/CZ$OP-18-5488/topic/cu21/article/OPCZ2043A155/token/f5d036e5f05340f6929a94692199fd2a?tab=Text

Foto: Luboš Wišniewski

 

 

Zaúčtováno v Jiné, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví