Ceny 25. ročníku Iberoamerické ceny byly předány v Karolinu

Historické prostory Univerzity Karlovy hostily vyhlašování jubilejního 25. ročníku soutěže Iberoamerická cena (Premio Iberoamericano, https://premioiberoamericano.cz/o-cene/), kterou tradičně vyhlašují velvyslanectví zainteresované dvacítky zemí v ČR (Argentina, Brazílie, Mexiko a další). Letošním tajemníkem bylo Portugalsko.

Soutěže se mohli zúčastnit studenti českých vysokých škol, kteří vypracovali eseje na jakékoliv téma z oblasti umění, vědy, kultury, ekonomiky. historie, literatury či politiky některé z iberoamerických zemí. Celkem se letošního klání zúčastnilo 18 prací studentů z Karlovy, Masarykovy či Palackého univerzity, VŠE nebo Univerzity Hradec Králové. Vítězkou první ceny se stala Viktória Polyáková z UP v Olomouci, která se věnovala reprezentaci sociálně politického kontextu v románech brazilského spisovatele Joaquima Marii Machado de Assis. Druhé místo obsadila Karolína Strnadová z Univerzity Karlovy a MU v Brně zásluhou své práce o chronotopu v dalším literárním díle. Pomyslný “bronz” získala Tereza Marková (UP), jež zpracovala téma literární cenzury v portugalských dopisech. 

Ceny jsem předal spolu s portugalskými kolegy (rektorka Isabela Capeloa Gil z Katolické univerzity Portugalska a také velvyslanec Luís de Almeida Sampaio). Součástí slavnostního setkání byl rovněž hudební doprovod – v iberoamerickém rytmu.

Foto: Vladimír Šigut

Zaúčtováno v Jiné, Konopí pro léčebné účely a alkohol, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví