Novela zákona 95/2004 sb. aneb PRAVDA A MÝTY

Společně se zástupci lékařských fakult, České lékařské společnosti a poslanci napříč politickým spektrem jsme dnes na společné tiskové konferenci Univerzity Karlovy a Ministerstva zdravotnictví podpořili novelu zákona o vzdělávání lékařů, kterou v prosinci odmítl Senát. Sněmovna by o ní měla rozhodnout za týden. Podle nich zákon přispěje ke stabilizaci systému a je lepší než současný stav.

V souvislosti s novelou zákona se objevila řada mýtů, které jsme se dnes snažili prostřednictvím médií vyvrátit. Kritici například tvrdí, že počet specializačních oborů v zákoně je příliš vysoký a štěpí medicínu do mnoha specializací. Někteří poslanci i senátoři také odmítali vypuštění samostatného vzdělávacího oboru dětských praktiků, který se má novelou spojit s pediatrií. Jsem přesvědčen, že počet oborů odpovídá současnému stavu v EU, kde je 44 oborů. V Evropě je jednotná pediatrie, je to tedy narovnání stavu.

Původní vládní návrh předpokládal snížení základních specializačních oborů o více než čtvrtinu, ze 46 na 33. Sněmovna ale schválila za souhlasu někdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) celkový pozměňovací návrh, jenž čítá 43 oborů. Novelou by měl vzrůst počet základních kmenů, které jsou součástí specializačního vzdělávání lékařů, a to ze 17 na 19. Vláda původně navrhovala 18 kmenů. Délka vzdělávání v základním kmeni by se měla podle poslaneckých úprav prodloužit ze dvou let na dva a půl roku. Umožnilo by se ale souběžné studium ve dvou příbuzných specializačních oborech, tedy takových, které náležejí ke stejnému kmeni.

Novela zákona si podle vlády klade za cíl stabilizovat a zkvalitnit vzdělávací systém. “Tuto verzi zákona podporujeme,” řekl děkan Lékařské fakulty v Hradci Králové Miroslav Červinka, který prezentoval názor všech osmi lékařských fakult. Podle předsedy České lékařské společnosti (ČLS) Štěpána Svačiny bylo těžké najít kompromis, na kterém by se shodly jednotlivé odborné společnosti. “Zákon umožňuje lékařům rychle se vzdělávat a získat více specializací,” uvedl Svačina.

Pro schválení zákona se vyslovili i opoziční poslanci. “Zákon je lepší než to, co jsme tady měli. Je to první dobrý krok pro to, aby vzdělání dostalo jinou podobu,” konstatoval poslanec, gynekolog a porodník Bohuslav Svoboda (ODS). Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) byla debata kolem novely velmi zpolitizována.

 

 

 

 

Záznam z dnešní tiskové konference na YT UK:

Video si přehrajete zde:

https://youtu.be/NG3nxh3fRvs

Zaúčtováno v Média, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví