Iberoamerická cena o nejlepší studentskou práci zná své vítěze. Studentka Univerzity Karlovy obsadila první místo.

V reprezentačních prostorách Vlasteneckého sálu Univerzity Karlovy byly 16. března 2016 slavnostně vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší studentskou práci se vztahem k Latinské Americe či Pyrenejskému poloostrovu – Iberoamerická cena. Na prvních třech místech se umístily Veronika Stašová z Univerzity Karlovy a Zlata Pospíchalová spolu s Katarínou Šulganovou z Masarykovy univerzity.

Veronika Stašová, studentka hispanistiky na FF UK, získala nejvyšší ocenění Premio Iberoamericano za práci „Rosalía de Castro a její poezie o životě a smrti“. Práce pojednává o tvorbě galicijské básnířky Rosalíe de Castro. Zlata Pospíchalová obdržela cenu za práci „Lingvistické kontakty v Pouzu“ věnující se jazykovému odkazu emigrace do města Pozuzo v Peru a Katarína Šulagová byla oceněna za téma emigrace a exilu ve vybraných povídkách Josého Rodriguese Miguéise._DSC3578

Soutěž pro vysokoškolské studenty pořádali již po jedenadvacáté zástupci diplomatických misí iberoamerických zemí akreditovaných v České republice. Porota, složená z nejvyšších zástupců velvyslanectví Argentiny, Brazílie, Chile, Kuby, Mexika, Peru, Portugalska, Španělska a Venezuely vybírala z 20 přihlášených textů zaměřených na problematiku latinskoamerických zemí a zemí Pyrenejského poloostrova, psaných ve španělském či portugalském jazyce.
_DSC3581

Iberoamerická cena se udílí od roku 1994 a je jedinou svého druhu v Evropě. Zúčastnit se jí mohou vysokoškolští studenti bakalářského a magisterského programu, kteří jsou české národnosti, žijí v České republice a předloží vlastní vědeckou práci s přímým vztahem k Latinské Americe nebo Pyrenejskému poloostrovu. Spolu s hlavními cenami porota udělila i dvě čestná uznání za mimořádnou jazykovou obratnost. Ty obdržely práce „Ženské a mužské vzory ve zlaté éře mexické kinematografie“ od Kataríny Havranové z Masarykovy univerzity a „Překážky při vývozu do Latinské Ameriky pro české vývozce“ od Barbory Kaprálové z Univerzity Hradec Králové.
_DSC3602
Záznam z předávání cen lze shlédnout na YT UK
https://www.youtube.com/watch?v=_I3BY95ootY

Zaúčtováno v Média, Vysoké školství