Pražská konference „Léčebné konopí a kanabinoidy: politika, věda a léčebná praxe chce pomoci etablovat konopí i v ČR jako standardní léčebný přípravek.“ Zlatá pamětní medaile UK profesoru Raphaelu Mechoulamovi

Dne 4. Března 2015 jsem byl přítomen na zahájení Pražské konference „Léčebné konopí a kanabinoidy: politika, věda a léčebná praxe chce pomoci etablovat konopí i v ČR jako standardní léčebný přípravek.“

Odborná konference na téma léčebného konopí je určená vědcům, lékařům a další odborné veřejnosti, aktivistům za práva pacientů i médiím.  Legalizaci a zpřístupnění léčebného konopí podle všech sociologických průzkumů podporuje přes 90 % české veřejnosti i občanů EU, USA a dalších západních států. Symbolem široké mezinárodní a celospolečenské shody je akce sociálních sítí „Support It!“: v jejím rámci pražskou konferenci o léčebném konopí podpořili ministr zdravotnictví Němeček, britský multimiliardář Branson i rapper Vladimir 518 a stovky dalších. U příležitosti této konference jsem měl tu čest předat Zlatou pamětní medaili UK profesoru Raphaelu Mechoulamovi, objeviteli struktury a syntézy THC (účinné psychotropní složky marihuany).

Mezi další hlavní hvězdy konference patří doktor Michel Kazatchkine, zvláštní vyslanec generálního tajemníka  OSN a komisař Globální komise pro drogovou politiku, doktor Yehuda Baruch, zakladatel Programu léčebného konopí v Izraeli, a jeden z nejcitovanějších českých vědců doc. Lumír Ondřej Hanuš, výzkumný pracovník programu pro výzkum kanabinoidů na Hebrejské univerzitě v Jeruzalému. Legalizaci a zpřístupnění léčebného konopí podle všech sociologických průzkumů podporuje přes 90 % české veřejnosti i občanů EU, USA a dalších západních států. Symbolem široké mezinárodní a celospolečenské shody je akce sociálních sítí „Support It!“: v jejím rámci pražskou konferenci o léčebném konopí podpořili ministr zdravotnictví Němeček, britský multimiliardář Branson i rapper Vladimir 518 a stovky dalších.

“Naším dlouhodobým cílem je zpřístupnit českým pacientům všechny léky, které jim mohou pomoci,“ říká Svatopluk Němeček, ministr zdravotnictví. „Když o tom budeme mluvit, padne tabu a věci se začnou měnit k lepšímu. Bude to chtít odvahu, která dnes ve společnosti schází. Věci se musí změnit,“ prohlásil na téma konopí majitel značky Virgin Richard Branson. „Pokud může konopí někoho vyléčit nebo zlepšit kvalitu života, žádná síla na světě nemá právo tento lék lidem brát,“ prohlašuje rezolutně Vladimir518, ikona české hiphopové scény.

Hlavním cílem konference Léčebné konopí a kanabinoidy: politika, věda a léčebná praxe, která se bude konat v Praze ve dnech 4. – 7. března, je seznámit odbornou i laickou veřejnost s nejnovějšími poznatky a nejlepší praxí v  zavádění léčebného konopí do moderní medicíny a pomoci etablovat využívání léčebného konopí jako standardní lékařskou metodu i v České republice. Konference chce prozkoumat efektivitu různých přístupů, jež si v kontextu striktních omezení Jednotných úmluv OSN jednotlivé země zvolily pro zavedení léčebného konopí a dalších mezinárodně kontrolovaných léčiv do praxe, shrnout lékařské oblasti, v nichž se konopí a přípravky z něj rutinně používají v současnosti, a seznámit odbornou i širší veřejnost s mimořádně slibnými perspektivami léčebného použití a výzkumu konopí a látek z něj, jak je identifikuje současný globální výzkum.  V neposlední řadě bude formou intenzivních workshopů pro zdravotníky touto mezinárodní konferencí zahájen český a středoevropský program celoživotního vzdělávání v oblasti medicínského použití konopí a kanabinoidů.

Více informací se dozvíte v tiskové zprávě z konference.

Zaúčtováno v Konopí pro léčebné účely a alkohol