Vernisáž výstavy 33 návrhů na kampus Albertov

 

Včera jsme vernisáží zahájili v prostorách Křížové chodby výstavu všech soutěžních návrhů, zaslaných do architektonické soutěže na podobu albertovských výzkumně-vzdělávacích center Biocentrum a Globcentrum. První místo v soutěži o nejvýznamnější stavební počin UK za posledních 100 let získal architektonický ateliér Znamení čtyř – architekti.

Doufám, že se nám podařilo a hlavně jsme se snažili vybrat projekt, o kterém jsme přesvědčeni, že plní požadavky tří fakult a Univerzity Karlovy tak, aby to bylo krásné místo pro další desetiletí a staletí. Centra by měla sloužit následujícím generacím od roku 2022.

Podle administrátora soutěže Igora Kovačeviče má univerzita první ze tří zázraků každé architektonické soutěži za sebou – soutěž někdo vyhrál. Nyní je na cestě k druhému zázraku – podpisu smlouvy. Třetí se vyplní, až se stavba postaví.

Vernisáže se také zúčastnili účastnili i významní členové poroty. Architekt Josef Pleskot popřál Albertovu, aby v budovách, které vzniknou, získal dobré sousedy. „Přeji univerzitě, aby ze spolupráce, která nyní přichází a bude náročná, vzešly budovy, které proslaví její věhlas daleko přes hranice,“ prohlásil.

Za nesmírně odvážné označil další člen poroty architekt Ladislav Lábus ty, kteří se rozhodli do soutěže přihlásit . „Považuji soutěž za nesmírně složitou,“ uvedl. Všechny návrhy v druhém kole byly podle něj velice dobré, ale ne srovnatelné, protože se hledaly různorodé názory.

Posoudit řešení návrhů Kampusu Albertov, kterými se závislá i nezávislá porota zabývala několik měsíců, můžete do 25. ledna 2017. Univerzita rovněž připravila speciální publikaci prezentující řešení jednotlivých architektonických studií.

 

 

 

 

Výstava bude otevřena v Křížové chodbě Karolina  od 10.00–18.00 hodin od 13. do 18. prosince a od 27. do 30. prosince 2016. V novém roce pak od 2. do 25. ledna.
  

Zaúčtováno v Jiné, Média, Věda a výzkum, Vysoké školství