Včera jsme vernisáží zahájili v prostorách Křížové chodby výstavu všech soutěžních návrhů, zaslaných do architektonické soutěže na podobu albertovských výzkumně-
vzdělávacích center Biocentrum a Globcentrum. První místo v soutěži o nejvýznamnější stavební počin UK za posledních 100 let získal architektonický ateliér Znamení čtyř – architekti.
Podle administrátora soutěže Igora Kovačeviče má univerzita první ze tří zázraků každé architektonické soutěži za sebou – soutěž někdo vyhrál. Nyní je na cestě k druhému zázraku – podpisu smlouvy. Třetí se vyplní, až se stavba postaví.
Vernisáže se také zúčastnili účastnili i významní členové poroty. Architekt Josef Pleskot popřál Albertovu, aby v budovách, které vzniknou, získal dobré sousedy. „Přeji univerzitě, aby ze spolupráce, která nyní přichází a bude náročná, vzešly budovy, které proslaví její věhlas daleko přes hranice,“ prohlásil.
Za nesmírně odvážné označil další člen poroty architekt Ladislav Lábus ty, kteří se rozhodli do soutěže přihlásit . „Považuji soutěž za nesmírně složitou,“ uvedl. Všechny návrhy v druhém kole byly podle něj velice dobré, ale ne srovnatelné, protože se hledaly různorodé názory.
Posoudit řešení návrhů Kampusu Albertov, kterými se závislá i nezávislá porota zabývala několik měsíců, můžete do 25. ledna 2017. Univerzita rovněž připravila speciální publikaci prezentující řešení jednotlivých architektonických studií.
Výstava bude otevřena v Křížové chodbě Karolina od 10.00–18.00 hodin od 13. do 18. prosince a od 27. do 30. prosince 2016. V novém roce pak od 2. do 25. ledna.