V Karolinu převzali jmenovací dekrety nové profesorky a profesoři

Nové profesorky a profesoři vysokých škol převzali   v Karolinu jmenovací dekrety od ministra školství v demisi Roberta Plagy. Jsou mezi nimi zejména technici, lékaři a chemici. Oceněni byli odborníci z přírodovědných, humanitních i uměleckých oborů. Celkem jich prezident Miloš Zeman na konci roku jmenoval 52. Všichni mohou nové tituly používat od 13. prosince. Na rozdíl od některých případů v minulosti Zeman nyní žádného kandidáta neodmítl.Slavnostního ceremoniálu ve Velké aule historického Karolina se osobně zúčastnilo sedm nových profesorek a 43 nových profesorů, další dva se omluvili.

Potěšilo mne, že nejvíce kandidátů – 13 -navrhla Univerzita Karlova.  Myslím si, že profesor musí zajišťovat stabilní, světově srovnatelnou úroveň daného oboru. Univerzitní profesor by měl být nejen vědeckou a pedagogickou, ale i morální autoritou. Výraznou osobností a jistotou, na niž je možné se spoléhat a již je možné za všech okolností věřit,

Profesorský titul získali mimo jiné držitel šesti Českých lvů za nejlepší kameru Vladimír Smutný a režisérka Helena Třeštíková. Smutný spolupracoval na řadě snímků, mezi které patří třeba oscarový Kolja, Smrt krásných srnců, Tmavomodrý svět nebo Tobruk. Třeštíková je autorkou více než čtyřicet dokumentárních filmů. Známé jsou především Manželské etudy, Marcela nebo René natáčené časosběrnou metodou.
Profesory se stali také například ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík nebo loňský laureát Ceny Neuron za přínos světové vědě fyzik Jan Peřina, který se věnuje optice. Zabývá se zejména studiem neklasických vlastností světla a za svou vědeckou činnost dostal již řadu mezinárodních ocenění.
Procedura jmenování profesorů budí větší zájem od roku 2015, kdy Zeman odmítl jmenovat tři profesorské kandidáty kvůli údajným prohřeškům z minulosti. Podle zástupců vysokých škol tak porušil závazný pokyn vědeckých rad vysokých škol a usnesení vlády. Současný seznam kandidátů na profesorský titul byl od té doby již několikátý a nikoho dalšího neodmítl.
Ačkoli v minulosti předával někdy dekrety prezident osobně, Zeman se ceremoniálu účastnit nechce. Po dohodě se proto tohoto úkolu ujal Plaga, podobně jako v posledních letech jeho předchůdci ve vedení ministerstva školství.

 

 

 

 

 

Foto: René Volfík

Zaúčtováno v Jiné, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví