Univerzita karlova založila jako první vysoká škola v ČR samostatnou dceřinou společnost pro přenos vědeckých poznatků do praxe.
Univerzita Karlova posouvá hranice v oblasti praktického využití a financování vědy, výzkumu a inovací v České republice. Jako první vysoká škola se rozhodla založit stoprocentně vlastněnou dceřinou společnost s názvem Charles University Innovations Prague, s.r.o., zkráceně CUIP. Ta by měla být mostem mezi vědeckými týmy a komerčními subjekty. Úkolem CUIP bude zajistit uplatnění univerzitních znalostí a technologií v praxi. Prioritou CUIP je zakládání, řízení a investování do univerzitních spin-off společností.
Jedná se o historický milník, kterým posouváme dosavadní hranice v oblasti financování a praktického využití vědy, výzkumu a inovací nejen na Univerzitě Karlově, ale rovněž v České republice. Věřím, že díky CUIP řada unikátních vědeckých projektů a objevů se rychleji přenese do praxe. Univerzita Karlova se tímto krokem zařazuje po bok těch nejlepších univerzit na světě, jako je Oxford, Katolická univerzita v Lovani či Spolková vysoká technická škola v Curychu. Pevně doufám, že naše cesta bude inspirací i pro další vysoké školy v naší zemi.
Univerzita Karlova je první vysokou školou v ČR, která samostatnou dceřinou společnost za tímto účelem založila. V českém vysokoškolském systému se jedná o zcela unikátní koncept, který zásadně přispěje k efektivnějšímu přenosu vědeckých znalostí a technologií z univerzitní půdy ke komerčním partnerům, a tím také k veřejnosti. Doposud tyto úkoly primárně zajišťovalo Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy. Cesta k praktickému uplatnění konkrétního vědeckého výstupu byla ale často administrativně náročná a zdlouhavá. Založení dceřiné společnosti je průlomovým rozhodnutím, které má za cíl tento proces výrazně zefektivnit.
Samostatná dceřiná společnost Charles University Innovatinos Prague, s.r.o. má být partnerem existujícího Centra pro přenos poznatků a technologií UK. To bylo založeno v roce 2007 a za jeho významného přičinění vznikly vědecké projekty jako například výuková počítačová hra Attentat 1942, metoda PRENS, která pomáhá pacientům s inkontinencí či interaktivní terapeutická pomůcka Homebalance.
CPPT zůstane součástí univerzity, bude i nadále zajišťovat vědecko-výzkumným týmům právní a patentovou podporu a vyhledávat zajímavé náměty v rámci univerzity. Ve chvíli, kdy bude identifikován zajímavý projekt a připraven ke komercializaci, převezme jej dceřiná společnost. Ta zvolí a zajistí vhodnou formu komercializace, tedy možnost založení spin-off či prodej průmyslového vlastnictví nebo licence.
Foto: Eva Kořínková
Audiovideozáznam z tiskové konference: představení dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague s.r.o.:https://www.youtube.com/user/UniKarlova
V hlavním zpravodajství ČT1 a ČT24:
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2521399-univerzita-karlova-zalozila-dcerinou-spolecnost-ma-spojit-vedu-a-firmy
Hospodářské noviny:
https://domaci.ihned.cz/c1-66179230-univerzita-karlova-jako-prvni-skola-v-cesku-zaklada-firmu-kvuli-podnikani-chce-rychleji-prevadet-vedecke-objevy-do-sveta-byznysu
Časopis Květy:
TK27_36_byznys