Univerzita Karlova vzdala hold válečným veteránům světových válek

Dnes jsem v Karolinu při  příležitosti pietního aktu, který se konal v rámci omezených pravidel v souvislosti s COVID-19, položil u pamětní desky věnec a vzdal hold  padlým válečným veteránům světových válek.

Univerzita Karlova dnes  vzdává hold a úctu obětem válečných veteránů  světových válek, také z řad Univerzity Karlovy. Do mnoha lidských životů vstoupilo válečné běsnění  a ukončilo je předčasnou smrtí. Kvůli válkám nejen akademické prostředí nevratně ztratilo velké množství potenciálu, znalostí a talentu. Každá válka vede k materiálním i morálním ztrátám, ty se však ale nedají vůbec srovnávat s tím, když společnost přišla o lidskou bytost s její tvořivostí a umem. Jsem rád, že jsme si mohli připomenout dnešní den a poklonit se památce padlých válečných hrdinů-veteránů. Pamětní deska na nádvoří Karolina se stává místem, jež bude neodmyslitelně spojeno s nejdůležitějšími pietami, které si při těchto příležitostech  budeme vždy v hlavním městě připomínat.

Pamětní bronzová deska nese nápis Universitas Carolina a je na ní zpodobněna postava bohyně Níké se zlomenou palmovou ratolestí, což v řecké mytologii poukazuje na paradox vítězství – vítězství  spojené s obětí. Pamětní deska na Univerzitě Karlově jako celek symbolizuje vzdělanost, jež se univerzita snaží rozvíjet a šířit  a která má trvalou hodnotu. Autorem je akademický sochař Jakub Vlček.

Foto: Hynek Glos

Zaúčtováno v Jiné, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví