Univerzita Karlova uctila památku 17. listopadu

Letošní oslavy 17. listopadu se na Univerzitě Karlově nesly v apolitickém duchu. Byly již tradičně zahájeny pietními akcemi u Hlávkovy koleje a v Žitné ulici. Oslavy pokračovaly poté na Albertově celodenním programem, kde se prezentovaly studentské spolky nejen z UK, ale studentské spolky a uskupení z celé České republiky. Oslavy na univerzitě byly ukončeny večerním slavnostním shromážděním ve Velké aule Karolina.
zima_970
Čelní představitelé Univerzity Karlovy a akademické obce si na něm připomněli Mezinárodní den studentstva a Den boje za svobodu a demokracii. U této příležitosti byly poprvé předány Ceny Arnošta z Pardubic. Oceněni byli vynikající vyučující a vynikající počiny ve vzdělávací činnosti na Univerzitě Karlově.   Ve svém projevu jsem připomněl historické události z let 1939 a 1989 a jejich význam pro současnou českou společnost. Současná česká společnost prochází složitým vývojem. Hlavním problém naší společnosti je pro mě jasně pojmenovatelný: česká společnost je rozdělená jako málokdy předtím. Nesvornost, lpění na partikulárních zájmech, sobeckost a neochota jedněch naslouchat druhým, nálepkování jedněch druhými – to vše je pro dnešní dny přímo příznačné. Univerzity by podle mého názoru mohly a měly pomáhat tyto spory, tuto nesvornost překonat.

Místopředseda Akademického senátu UK Mgr. David Hurný z Přírodovědecké fakulty a studentka Právnické fakulty UK a účastnice Letních paralympijských her v Riu 2016 Anastasja Vištalová ve společném projevu uvedli: „Každý z nás v sobě skrývá určitou zcela originální osobu, se svými vlastními pojetími dobra, spravedlnosti a životních ideálů. Jako studenti máme nepřeberné množství možností, které můžeme využit ke své seberealizaci – podílení se na fakultní samosprávě, sdružování se ve studentských spolcích, pořádání besed a kulturních akcí. Ve všech těchto činnostech máme příležitost hájit a šířit své postoje, čímž v nemalé míře přispíváme k utváření nejen sebe samých, ale i budoucího společenství.“

U příležitosti oslav svátku 17. listopadu byly poprvé předány Ceny Arnošta z Pardubic pro vynikající vyučující a nejlepší vzdělávací počin. Cenu pro vynikajícího vyučujícího na UK si odnesl prof. Jan Sokol z Fakulty humanitních studií UK, cenu za nejlepší vědecký počin získali tvůrci počítačové historické hry Československo 38-89 z Matematicko-fyzikální fakulty a Filozofické fakulty UK a tým z 1. lékařské fakulty za zavedení aktivní simulované výuky.

Z průběhu oslav:

Pietní akt u Hlávkovy koleje

v Jenštejnské 1, Praze 2, pietní vzpomínka na studenty Hlávkovy koleje, kladení věnců u pamětní desky Jana Opletala a oslava Mezinárodního dne studentstva, kterou Nadání pořádá každoročně ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu.

abc_2627

abc_2668abc_2732

abc_2767

abc_2771

abc_2775

 

 

 

 

 

 

 

 

Pietní akt v Žitné ulici

položení věnců u pamětní desky připomínající smrt studenta Jana Opletala a dělníka Václava Sedláčka, kteří byli obětmi krutého zásahu německé policie 28.října 1939 při demonstraci proti nacistické okupaci.

 

 

abc_2846 abc_2865 abc_2888 abc_2900 abc_2935 abc_2952

V

 

 

 

 

 

 

 

Volná prezentace studentských spolků na Albertově.

Akce měla za cíl symbolicky propojit jediné dvě studenty organizované akce v Praze k 17. listopadu – Albertov a Korzo Národní.

vol_2683 vol_2734 vol_2882 vol_2905 vol_3005 vol_6331 vol_6354 vol_6627 vol_6642

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projev rektora UK prof. Tomáše Zimy na Albertově:

zima_projev_k_17-_listopadu_2016_albertov-def

 

Slavnostní shromáždění ve Velké aule Karolina

se slavnostním koncertem, který uspořádala Univerzita Karlova s Nadáním Hlávkových.
_dsc3540_dsc3376_dsc3428

 

 

 

Slavnostní projev rektora UK prof. Zimy ve Velké aule Karolina:

projev-k-17-listopadu-2016-velka-aula

Na YT  UK lze shlédnout projevy a záznam předáni Ceny Arnošta z Pardubic:

https://youtu.be/wN05AW_1-m8

Na univerzitním YouTube kanálu je možné shlédnout záznam reportáž a projevy zástupců akademické obce na Albertově 17. listopadu 2016

https://youtu.be/dWF2P47YLB4

https://youtu.be/7LafDYyFS5I

 

Zaúčtováno v Jiné, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství