Letošní oslavy 17. listopadu se na Univerzitě Karlově nesly v apolitickém duchu. Byly již tradičně zahájeny pietními akcemi u Hlávkovy koleje a v Žitné ulici. Oslavy pokračovaly poté na Albertově celodenním programem, kde se prezentovaly studentské spolky nejen z UK, ale studentské spolky a uskupení z celé České republiky. Oslavy na univerzitě byly ukončeny večerním slavnostním shromážděním ve Velké aule Karolina.
Čelní představitelé Univerzity Karlovy a akademické obce si na něm připomněli Mezinárodní den studentstva a Den boje za svobodu a demokracii. U této příležitosti byly poprvé předány Ceny Arnošta z Pardubic. Oceněni byli vynikající vyučující a vynikající počiny ve vzdělávací činnosti na Univerzitě Karlově. Ve svém projevu jsem připomněl historické události z let 1939 a 1989 a jejich význam pro současnou českou společnost. Současná česká společnost prochází složitým vývojem. Hlavním problém naší společnosti je pro mě jasně pojmenovatelný: česká společnost je rozdělená jako málokdy předtím. Nesvornost, lpění na partikulárních zájmech, sobeckost a neochota jedněch naslouchat druhým, nálepkování jedněch druhými – to vše je pro dnešní dny přímo příznačné. Univerzity by podle mého názoru mohly a měly pomáhat tyto spory, tuto nesvornost překonat.
Místopředseda Akademického senátu UK Mgr. David Hurný z Přírodovědecké fakulty a studentka Právnické fakulty UK a účastnice Letních paralympijských her v Riu 2016 Anastasja Vištalová ve společném projevu uvedli: „Každý z nás v sobě skrývá určitou zcela originální osobu, se svými vlastními pojetími dobra, spravedlnosti a životních ideálů. Jako studenti máme nepřeberné množství možností, které můžeme využit ke své seberealizaci – podílení se na fakultní samosprávě, sdružování se ve studentských spolcích, pořádání besed a kulturních akcí. Ve všech těchto činnostech máme příležitost hájit a šířit své postoje, čímž v nemalé míře přispíváme k utváření nejen sebe samých, ale i budoucího společenství.“
U příležitosti oslav svátku 17. listopadu byly poprvé předány Ceny Arnošta z Pardubic pro vynikající vyučující a nejlepší vzdělávací počin. Cenu pro vynikajícího vyučujícího na UK si odnesl prof. Jan Sokol z Fakulty humanitních studií UK, cenu za nejlepší vědecký počin získali tvůrci počítačové historické hry Československo 38-89 z Matematicko-fyzikální fakulty a Filozofické fakulty UK a tým z 1. lékařské fakulty za zavedení aktivní simulované výuky.
Z průběhu oslav:
Pietní akt u Hlávkovy koleje
v Jenštejnské 1, Praze 2, pietní vzpomínka na studenty Hlávkovy koleje, kladení věnců u pamětní desky Jana Opletala a oslava Mezinárodního dne studentstva, kterou Nadání pořádá každoročně ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu.
Pietní akt v Žitné ulici
položení věnců u pamětní desky připomínající smrt studenta Jana Opletala a dělníka Václava Sedláčka, kteří byli obětmi krutého zásahu německé policie 28.října 1939 při demonstraci proti nacistické okupaci.
V
Volná prezentace studentských spolků na Albertově.
Akce měla za cíl symbolicky propojit jediné dvě studenty organizované akce v Praze k 17. listopadu – Albertov a Korzo Národní.
Projev rektora UK prof. Tomáše Zimy na Albertově:
zima_projev_k_17-_listopadu_2016_albertov-def
Slavnostní shromáždění ve Velké aule Karolina
se slavnostním koncertem, který uspořádala Univerzita Karlova s Nadáním Hlávkových.
Slavnostní projev rektora UK prof. Zimy ve Velké aule Karolina:
projev-k-17-listopadu-2016-velka-aula
Na YT UK lze shlédnout projevy a záznam předáni Ceny Arnošta z Pardubic:
Na univerzitním YouTube kanálu je možné shlédnout záznam reportáž a projevy zástupců akademické obce na Albertově 17. listopadu 2016