Rada VŠ jednala o financování vysokých škol. Brífink rektora UK a zástupců VŠ s ministrem financí.

Dnes jednala Rada vysokých škol o financování vysokého školství. Předsednictvo Rady vysokých škol varovalo ve svém usnesení před  podfinancováním vysokých škol, které může zásadně poškodit naše školství a  způsobit odliv odborníků z vysokého školstv a v důsledku toho zasáhnout i českou ekonomiku. Zásadně také odmítlo předběžný návrh rozpočtu na příští rok, který vysokým školám už několik let po sobě nepřiznává peníze navíc. 

Místo o původní čtyři a půl miliardy korun by si podle předběžného návrhu státního rozpočtu měly vysoké školy polepšit jen o sto milionů korun. Rektoři proto návrh ministerstva financí znovu ostře odmítli. V podvečer jsme se zástupci ostatních vysokých škol setkali s ministrem financí Ivanem Pilným na společném brífinku.

Bezprostředně po schůzce Pilný řekl, že vnímá školství jako prioritu a bude se snažit požadavky rektorů vysokých škol podpořit. Na konkrétní částce jsme se ale nedomluvili. O kolik konkrétně by se měly peníze pro vysoké školy navýšit, probere ministr Pilný v příštím týdnu na setkání s ministrem školství Štechem. 

Pan ministr Pilný na jednání také připomněl, že se vláda zavázala k maximálnímu deficitu státního rozpočtu ve výši 50 miliard korun. Požadavky ministerstev podle něj přesahují plánovaný schodek o 111 miliard korun.

Stanislav Štech už dříve slíbil, že se o navýšení rozpočtu bude snažit. „Těch sto milionů skutečně neodpovídá tomu, co vláda deklarovala jako příslib po letech stagnace nebo poklesu rozpočtu. Já se budu snažit o takové navýšení, které umožní zajistit a diferencovat kvalitu vysokých škol a které zlepší postavení mladých (akademiků), počínaje doktorandy,“ uvedl.

Jednání budou pokračovat celé léto. S ministrem Pilným se rektoři sejdou opět pravděpodobně na přelomu července a srpna, kdy už by měly být hotové konkrétní návrhy priorit rozpočtu. Pokud se ho nepodaří navýšit, chtějí se rektoři 6. září sejít a dohodnout se na dalším postupu. Zvažovali by pak zřejmě i nějakou formu protestů.

Více na zpravodajském portálu ČT24:

 

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2160228-rada-vysokych-skol-i-rektori-odmitli-navrh-rozpoctu-pilny-se-pry-bude-snazit-jejich

Zaúčtováno v Jiné, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví