Socha Jana Opletala byla odhalena na 1. lékařské fakultě UK

Dne 28. října letos uplynulo 78 let od demonstrace desetitisíců účastníků, kteří v Praze přišli provolávat slávu českému státu a jeho představitelům. Nacisty byla tvrdě potlačena. Jednou z obětí se stal Jan Opletal, student Lékařské fakulty UK, kterého zranila střela do břicha a způsobila mu zánět pobřišnice. I když byl okamžitě operován, o 14 dnů později, ve věku 24 let, na 1. chirurgické klinice na následky smrtelného zranění umírá. Pohřeb Jana Opletala 15. listopadu 1939 následně odstartoval vlnu dalších protinacistických demonstrací, které vedly k zavření českých univerzit a kolejí a popravě devíti demonstrujících.

Desátý listopadový den patřil na Univerzitě Karlově vzpomínce na studenta Fakulty všeobecného lékařské  Jana Opletala, který je označován za první oběť 2. světové války. Letos byla pieta na univerzitě spojena s odhalením sochy v posluchárně I. chirurgické kliniky 1. LF UK.

Zúčastnil jsem se společně  slavnostního aktu s děkanem 1. lékařské fakulty prof. Aleksi Šedem, ředitelkou Všeobecné fakultní nemocnice Mgr. Danou Juráskovou a přednostou 1. chirurgické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze prof. Zdeňkem Krškou odhalení sochy muže, který se stal symbolem hrdiny vzdoru, započal týden vzpomínek na studentský boj proti zlovůli a nesvobodě.

Socha Jana Opletala je dílem akademického sochaře Michala Moravce, jehož tvorba podle znalců zraje ve vrcholném soustředění na významná díla. V nich neimprovizuje, nepropadá náhlým náklonnostem a nepodléhá módním trendům.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Verze dokumentu

TiskPDF verzeTextová verze


Sdílejte článek

Zaúčtováno v Jiné, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství