Na výpravě do Peru s odborníky PřF

Po stopách, které v Peru zanechala Univerzita Karlova. Společně s prof. Bohumírem Janským, velvyslancem v Peru Pavlem Bechným a dr. Janem Kočůmem jsme vystoupali do horské oblasti západních And.

Klimatická stanice
Klimatická stanice

Právě tady, v nadmořské výšce 5280 metrů, se nachází klimatická stanice Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Jde o nejvýše položenou stanici nejen v Peru, ale v celé Americe. Funguje tu už od roku 2016. Každé čtyři hodiny přenáší data přes satelit do Prahy. Její měření jsou velmi důležitá pro výzkum změny klimatu v Andách i ve světě. Při její obhlídce jsme provedli opravu snímače směru a síly větru, aby mohla bezproblémově pokračovat ve své práci.

Pramen Amazonky

Další naše cesta vedla k hlavnímu pramenu Amazonky, který v roce 2000 objevila expedice Univerzity Karlovy. Jde o výsledek špičkové práce českých vědců a odborníků. Na místě jsme provedli hydrologická měření, a to jak u pramene Amazonky, tak v údolí řeky Carhuasanty.

Práce odborníků z Univerzity Karlovy v čele s prof. Bohumírem Janským pokračuje v Peru dál. Poznatky ze zdejšího klimatického výzkumu i hydrologická měření přispívají k celosvětovému boji proti změnám klimatu a také proti suchu. Právě sucho se stává čím dál větší hrozbou pro nás všechny.

Zaúčtováno v Jiné, Média, Věda a výzkum, Vysoké školství