Lidi nemůžou být o Velikonocích doma zavření jak ve vězení. Chybí mi analýza opatření

S paní redaktorkou Zitou Senkovou jsme  ve vysíláni Českého rozhlasu Dvojka Jak to vidí… tentokrát hovořili hlavně o plošných opatřeních proti koronaviru.

Plošná opatření ne úplně fungují. A můžeme to vidět na datech. Austrálie měla velmi tvrdé lockdowny a zavádí opět další. V Německu byl tvrdý lockdown a je tam velký nárůst. A to jsou Němci velmi disciplinovaní..

Chybí mi analýza opatření, která jsou efektivní a neefektivní. Taková analýza byla teď provedena po zákazu mobility. Ukázalo se, že zákaz cestování se projevil hlavně o víkendu. Například z Prahy se vyjíždělo o 70 % méně.

O víkendu jsou to cesty do přírody a na chalupy. Já osobně se domnívám, že v Praze během prodlouženého víkendu půjde velká část lidí na Náplavku, na Petřín, do Stromovky nebo do krčského lesa. A budou tam tisícovky lidí. Ale budou v Praze. Protože nemohou jet na svou chalupu.

Loni politici taky tvrdili, že po Velikonocích budou desetitisíce mrtvých. Lidé nešli na pomlázky, byli doma nebo na chalupách a po Velikonocích se nic nestalo. Nepodceňujme je, že se chtějí nakazit.

Když lidi z velkých aglomerací rozdistribuujeme na místa, tak se uvidí se svým sousedem s respirátorem anebo budou u sebe na zahrádce. Tady se jen budou všichni setkávat. A pak v televizi vidíme záběry z Náplavky a jiných parků, kde to bude jako v Lurdech. Ale co ti lidi mají dělat? Mají být doma zavření jako ve vězení?

Tři týdny už v zaměstnání testujeme. Výsledky jsou, že tu a tam někoho z tisícovky vyloví. Můžeme se tu utestovat, ale příští rok nebudeme mít na onkologickou léčbu. Každá záležitost něco stojí.

Nejhorší je zavření škol

Nejvíc devastující je ale uzavření škol. Řada rodičů není schopná studentům ve vyšších ročnících pomoci. Část studentů ze systému úplně vypadá, protože se nemohou připojit. Buď nemají signál, nebo vybavení. A pak samozřejmě vám chybí určitý kontakt a režim.

Distančně se řadu oborů ani nenaučíte. Nenaučíte se zedníka, instalatéra, kuchaře, ale i dobrého chemika nebo umělce. Přenosy u dětí jsou relativně nízké a postižení dětí chorobou je malé.

Příklad z Rakouska. Tam bylo zavedeno antigenní testování žáků, které má být teď i u nás. Nalezli 0,04 % pozitivních. To není ani vzácná choroba. Žáci nebyli rok a půl ve škole. V případě navazujícího magisterského studia je to skoro celá doba.

Francie má například uzavřené restaurace, ale na vysokých školách se v prosinci vyučovalo. Tady se o nich ani nemluví. Opatření mají být selektivní. A mají být vyhodnocovány. Řešením je očkování, kdy se sníží výskyt viru a lidé budou chráněni.

Další témata rozhovoru: nefunkčnost opatření; návrat žáků do škol; odkládání operací; nefunkčnost testů; vakcinace.

Celý rozhovor lze vyslechnou zde:

https://dvojka.rozhlas.cz/tomas-zima-lidi-nemuzou-byt-o-velikonocich-doma-zavreni-jak-ve-vezeni-chybi-mi-8457656

Foto: Michaela Danelová

Zaúčtováno v Jiné, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví