Na dnešním společném jednání s představiteli Rady vysokých škol a vysokoškolských odborů v Karolinu jsme konstatovali, že rozpočet vysokého školství by si proti původnímu návrhu státního rozpočtu na příští rok měl polepšit o 4,5 miliardy. Během prázdnin plánujeme společně vyjednávat s politiky. Hodně napovědět by mohla už schůzka ministra financí Ivana Pilného s ministrem školství Stanislavem Štechem, na kterou by mělo dojít 24. července. Pokud by naše požadavky nebyly akceptovány, je připravena řada variant na září a říjen, jak by o sobě mohly vysoké školy dát vědět.
Považujeme za klíčové ve vyjednáváních postupovat koordinovaně. Zatím nikdo nezpochybnil, že školství včetně vysokého je podfinancované. Znovu poukazuji na své nedávné jednání s ministrem financí Ivanem Pilným či dopis, který obdržela ČKR obdržel od premiéra Bohuslava Sobotky. Něco jsou však slova a něco činy. My teď budeme očekávat ty činy. Vláda zvýšení částky pro vysoké školy zhruba o 4,5 miliardy na jaře schválila, do návrhu rozpočtu se to ale nepromítlo. Jsem přesvědčen, že 4,5 miliardy by byly výsledkem velice úspěšného jednání. Samozřejmě jsme ochotni jít k nějakému kompromisnímu řešení, důležité je hlavně vidět nějaký pozitivní trend.
Předseda RVŠ Jakub Fišer na jednání uvedl, že bude-li navýšení pro VŠ nižší než dvě miliardy, tak jednání lze považovat za velmi neúspěšné. Peníze by měly směřovat na provoz vysokých škol, což znamená zejména platy akademických i dalších pracovníků, a také na doktorská stipendia. Předseda školských odborů František Dobšík konstatoval, že září a začátek října mohou být “opravdu horké”. Kritizoval také to, že téma vzdělávání nebude víc akcentovat jednání tripartity, které se uskuteční příští pondělí.
Vysoké školy jsou dlouhodobě podfinancovány. Nedostatek peněz ohrožuje kvalitu výuky i konkurenceschopnost českých vzdělávacích institucí. Letos vysokým školám připadlo kolem 21 miliard, tedy zhruba stejně jako loni.
Vysílání ČT 24 Hyde Park 13.7.2017 v rámci pořadu 90´- k financování vysokých škol:
Vysoké školy se obávají, že příští rok nedostanou slíbené 4,5 miliardy korun navíc. Zatímco politici včetně ministrů financí Ivana Pilného (ANO) a školství Stanislava Štecha (za ČSSD) zdůrazňují, že se o rozpočtu teprve bude jednat, zástupci vysokých škol již začali hovořit o tom, co by se dělo, kdyby vysoké školy napřesrok nedostaly přidáno. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka mohou být září a počátek října „opravdu horké“. Hlavním hostem byl rektor Univerzity Karlovy a předseda konference rektorů Tomáš Zima.