Jak to vidí Tomáš Zima – koronavirus a jiná témata

S paní redaktorkou Zitou Senkovou jsme tentokrát hovořili mimo jiné také o jednom z nejaktuálnějších témat posledních dní koronaviru.

Svět obchází strašák nového koronaviru. Kromě Číny je hlášeno na sedm desítek potvrzených případů této infekce v 15 státech. Šíření jakékoli infekční choroby je vážné a je potřeba k tomu přistupovat s chladnou hlavou. Současná panika a předhánění se různých institucí a organizací mi přijde jako hysterická reakce. Zatímco na koronavirus zemřelo zatím celosvětově ani ne 200 lidí, na běžnou chřipku v loňském roce jen v České republice zahynulo asi desetkrát tolik.

Nejde o smrtící virus . Někde jsem četl, že jde o smrtící virus. Ale smrtící viry mají úmrtnost třeba 50 nebo 70 %. Jako ebola nebo MERS, který v roce 2012 na Arabském poloostrově zabila polovinu nakažených.

 

Foto 

V kontextu obav z koronaviru mne zaráží přístup některých lidí k očkování. Strach z očkování je absurdní. Proočkovanost třeba proti běžné chřipce je v Česku velmi malá. Stejně tak se čím dál víc lidí obává vedlejších účinků vakcinace proti chorobám, které už Češi považovali prakticky za vymýcené.

Na jedné straně se chceme chránit a hovoříme o epidemiích a pandemiích. Na druhé straně otevíráme Pandořinu skříňku, když někteří vedou extrémní boj proti očkování a infekční choroby u nás naopak stoupají.O tom se tolik nemluví a dává se větší prostor šarlatánům než odborníkům.

Foto: Kateřina Šulová ČTK

Dalšími tématy  rozhovoru byly : kybernetické hrozby; sdružené lékařské praxe; odškodnění za nežádoucí účinky očkování; nedostatek léků v lékárnách; maturita z matematiky.

Celý rozhovor zde:

https://dvojka.rozhlas.cz/tomas-zima-kolem-koronaviru-panuje-hysterie-vic-lidi-zemre-na-obycejnou-chripku-8142100

Foto: Archiv Českého rozhlasu Dvojka

Zaúčtováno v Jiné, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví