Jak to vidí Tomáš Zima

Omikron je prý vánočním dárkem. Působí ale tato varianta koronaviru opravdu mírněji?

S paní redaktorkou Zitou Senkovou jsme v pořadu Českého rozhlasu Dvojka tentokrát hovořili o epidemické situa, přechodu Českých vysokých škol na hybridní nebo distanční výuku, o nové variantě omikron či plánovaném navýšení kapacity PCR testů, posílení trasování a testování očkovaných.
Pandemii sleduji s respektem. Nesmíme se jí ale bát. Byl bych ovšem moc rád, kdyby odborníci zapomněli na mediální masáž a vrátili se s chladnou hlavou k tomu, co platí o infekčních nemocech. To jest: pokud onemocním, získám imunitu. Souběžně s tím je však nutné prosazovat očkování jako ochranu. Opravdu se divím, jak někteří antivaxeři tuto situaci zneužívají. Tuberkulóza, neštovice, spalničky, žloutenka, chřipka nebo covid. Prostě očkování je jasná cesta, jak se bránit infekčním nemocem.

O nové variantě omikron zatímnení dostatek informací. Německý zdravotnický expert Karl Lauterbach tvrdí, že by se omikron mohl stát předčasným vánočním dárkem. Pokud se prokáže, že způsobuje mírnější formu onemocnění. Tady je patrné v jakém jsme rozporu. Když se objevila mutace omikron, řada českých serverů ihned psala, že se rychle šíří a napadá mladé. Ale my zatím o této variantě skoro nic nevíme. Byl bych tedy zatím v poklidu, sledoval bych, jak se virus chová. Šířil bych osvětu ohledně očkování a zejména bych pomocí dat o očkovaných vyhodnocoval účinnost jednotlivých typů vakcín.V našem těle totiž žije řada různých virů. Příkladem může být herpetický virus, který sedí v neuronálních gangliích. A teprve při oslabení organismu se může projevit jako opar na rtu nebo pásový opar.

Pokud jsme očkovaní nebo jsme nemoc prodělali, naše tělo nás před nemocí chrání. O kontaktu viru SARS-CoV-2 s lidským organismem a o tom, kdy vznikne onemocnění a kdy ne, by se ale mělo diskutovat více. Jednoznačně je však nutné zdůraznit a podtrhnout, že proti infekčním nemocem se chráníme očkováním.

Další témata rozhovoru: co ukázala debata o zdravotním stavu hlavy státu; hybridní výuka na českých vysokých školách; Milena Králíčková, nastupující rektorka Univerzity Karlovy; kniha Lékař zdravého rozumu Tomáše Zimy.

Celý rozhovor zdě:

https://dvojka.rozhlas.cz/tomas-zima-omikron-je-pry-vanocnim-darkem-pusobi-ale-tato-varianta-koronaviru-8631510

Zaúčtováno v Jiné, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví