Jak to vidí Tomáš Zima

S paní redaktorkou Zitou Senkovou jsme tentokrát hovořili o vývoji vakcíny proti novému typu koronaviru a očkování. Sledujeme světový závod o vývoj vakcíny Už teď se ale řeší, kdo ji dostane nejdřív a zda by mělo být toto očkování povinné.

Povinné očkování na SARS-CoV-2 mi přijde nesmyslné. Nejmladšímu zemřelému na koronavir u nás bylo kolem 40 let. Ví se, že to stoupá s věkem. Takže je asi zbytečné očkovat na to děti, pokud nemají v rodině někoho rizikového.

Vidina, kterou dávají politici a farmaceutické firmy, že když bude vakcína, budeme spaseni, je trošku iluzorní. Nechci brát lidem iluzi, ale to, že bude vakcína, tak co se stane? Máte tady lidi, kteří nechtějí své děti očkovat na černý kašel. U vakcíny na chřipku je u nás proočkovanost 7 %. Myslím, že ani u vakcíny na covid-19 nebude větší. Tady bude zájem o to, jak stát rozumně uchopí schopnost a potřebnost, koho oočkovat. A to v tuto chvíli jsou lidé s rizikovými nemocemi, senioři a podobně. A to je asi ta cesta.

Další témata rozhovoru: příprava na nový školní rok; koronavirový semafor v regionech; příčiny vysokých koronavirových statistik v USA; závod o vakcínu proti novému typu koronaviru; diskriminace žen v českém medicínském prostředí.

 

 

Celý pořad zde:

https://dvojka.rozhlas.cz/tomas-zima-povinne-ockovani-na-covid-19-je-nesmysl-treba-deti-je-zbytecne-8266587

 

Zaúčtováno v Jiné, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví