Jak to vidí Tomáš Zima

Tentokrát jsme s paní redaktorkou Zitou Senkovou hovořili v pořadu Českého rozhlasu Dvojka  o výdajích na zdravotnictví, které předloni přesáhly 387 miliard korun, o  spoluúčasti pacientů, která bude narůstat. 

Předseda vládní ČSSD Jan Hamáček minulý měsíc označil možnost, že by si dospělí pacienti začali hradit rovnátka, za porušení koaličního slibu. Vláda se totiž zaručila, že spoluúčast pacientů neporoste. Odpůrci návrhu argumentují tím, že rovnátka řeší hlavně kosmetický problém a jejich vynětí z úhrad zdravotními pojišťovnami přinese více peněz na skutečnou léčbu. Rovnátka u dětí kompenzují i vážné poruchy. U dospělých jde až na výjimky (následky úrazu, vývojové vady) jen o estetickou záležitost.

Na rozdíl třeba od brýlí tak nejsou základní kompenzační pomůckou a pojišťovny by je dospělým pacientům hradit neměly. To, že se škrtly rozpočty na brýle považuji za špatné. Člověk bez brýlí je vlastně slepý. Zdravotní systém a pojišťovny, které mají z fondu prevence na příspěvky na plavání v bazénu, by na to mít měly. Zrušení příspěvků na brýle zasáhne na rozdíl od rovnátek hlavně starší pacienty a seniory, pro které jsou brýle nezbytnost a zároveň zásadní zásah do rozpočtu.  Ministerstvo údajně chce ušetřené stovky milionů za hrazené obroučky a skla použít například na pomůcky pro diabetiky nebo sluchově postižené.

Jde o stovky milionů. Rozpočet je 300 miliard. Kdyby to bylo 300 milionů, je to jedno promile. Pokud ekonomové na zdravotních pojišťovnách a na ministerstvu zdravotnictví neumí řešit jedno promile, ať odejdou.

Další témata rozhovoru: Proč podle Tomáše Zimy demonstrantům v českých ulicích chybí plán B? Jsou rozdíly mezi úrovní českých škol přirozeným jevem, nebo důkazem klesající kvality vzdělávacího systému?

Zaúčtováno v Jiné, Konopí pro léčebné účely a alkohol, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví