Jak to vidí Tomáš Zima

V pořadu Českého rozhlasu Dvojka “Jak to vidí..” jsme s panem redaktorem Vladimírem Krocem hovořili k několika důležitým tématům a kauzám, které v těchto dnech proběhly.  Především ke kauze plagiátorství Taťány Malé, k zakládací listině UK, ke vzniku Evropské vědecké aliance a k biochemickému kongresu. 

Z pořadu:

V pondělí 9. července 2018 odstoupila ministryně spravedlnosti Taťána Malá. Učinila tak po obvinění z plagiátorství, kterého se měla dopustit v obou svých absolventských pracích. Ve funkci byla 13 dní.

“Plagiarismus se v akademickém světě považuje za jeden z nejhorších zločinů.  Je běžné, že ve vědecké práci uvádíte věty nebo části z jiných prací. Je ale vaší povinností i ctí uvést autora. Tady v obou pracích, jak na Mendelově univerzitě, tak na Panevropské univerzitě, nebo spíš soukromé škole, která má takto honosné jméno, byly pasáže převzaty metodou COPY-PASTE a nebyly citovány. A to je špatně. V ČR vzniká ročně možná i víc než 10 000 kvalifikačních prací. Vy sám nemáte šanci rozpoznat shodu. Vy poznáte, že někdo plagiuje vás nebo vaše kolegy, které jste četl. A právě na to jsou antiplagiátorské systémy. Tyto systémy se taky různým způsobem vyvíjejí a jejich kvalita je různá. Nevím, co používají na Slovensku. Systém, který používáme my, odhaluje shodu, ne plagiát. A teprve pak je třeba se podívat, jestli je to řádně odcitováno.  Státní norma uvádí, jakým způsobem citovat. To znamená, že má být za autorem čárka, pak má být dvojtečka, za publikací středník… Je to technická norma. Jde o formalizaci citace. Ne o to, že máte citovat. To je věc stará po staletí.”…

Celý rozhovor i k ostatním tématům můžete vyslechnout zde:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/4012628

 

Zaúčtováno v Jiné, Konopí pro léčebné účely a alkohol, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví