Rektoři položili květiny u sochy TGM, slavnostního ceremoniálu na Hradě se nezúčastnili

V den státního svátku 28. října 2015 jsme se společně s ostatními rektory pražských vysokých škol sešli na Hradčanském náměstí a položili květiny u sochy Tomáše Garriguea Masaryka. Dospěli jsme ke společné dohodě, že se večerního ceremoniálu předávání státních vyznamenání nezúčastníme, protože prezident Miloš Zeman na oslavy státního svátku na Hrad dva z rektorů opět nepozval.

Pan prezident Zeman znovu nepozval rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera, se kterými měl v minulosti spory. Je to určité vyjádření vztahu k vysokoškolskému vzdělání, vzdělanosti obecně.

Domnívám se, že nejde o prezidentův vztah ke mně samotnému, ale k 58.000 studentům a zaměstnancům Univerzity Karlovy a obdobně je tomu u dalších rektorů a škol. Ve vztahu k Zemanovi jsou rektoři jednotní. Neozval se jen rektor jedné z 26 veřejných vysokých škol, který je možná v zahraničí.

Pan prezident nám rektorům za naši neúčast na hradním ceremoniálu poděkoval s tím, že jsme uvolnili prý místo v přeplněném Vladislavském sále, kde si tak mohli sednout příbuzní vyznamenaných.

Myslím si, že pokud není Hrad schopen zajistit místa pro příbuzné vyznamenaných, pak je to jeho chyba, ne chyba rektorů.

Více informací se dozvíte v záznamu vysílání České televize.

Zaúčtováno v Vysoké školství