Barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij u příležitosti svojí návštěvy České republiky poctila svojí návštěvou Univerzitu Karlovu.
V rámci své čtyřdenní návštěvy České republiky poctila svojí návštěvou Su Ťij Univerzitu Karlovu. Ve Vlasteneckém sále Karolina promluvila o historii Barmy a jejím přechodu od vojenského režimu k demokratickému zřízení. Popsala, za jakých okolností vznikla před třiceti lety Svazová republika Myanmar (do roku 1989 Barma), jejíž je kancléřkou.
Vytyčila cíle, kudy se její vedení bude dále ubírat, a zdůraznila, že se nyní zaměří na ústavní reformu. Hovořila také o dlouhodobém sporu s muslimským etnikem Rohingů žijících v Arakanském státě v jihozápadní části Barmy, který by ráda ukončila.
Zmínila se zejména rozšíření spolupráce v oblasti školství, které je zásadní otázkou, která bude řešena. „To nám chybí nejvíce, dobré vzdělání,“ uvedla Su Ťij.
Na závěr své návštěvy jsem předal paní Aun Schan Su Ťij historickou medaili UK a podepsala se do pamětní knihy Univerzity Karlovy.
Cílem oficiálního pobytu barmské vůdkyně v České republice je podle ministerstva zahraničí „potvrzení dlouhotrvajícího přátelství obou zemí“ a vytvoření předpokladů pro další prohloubení politických i hospodářských vztahů. Su Ťij přijela na pozvání premiéra Andreje Babiše a v pondělí Praze slavnostně otevřela rezidentní velvyslanectví Svazové republiky Myanmar.
Foto: René Volfík