Jak to vidí Tomáš Zima

Je bodová hranice pro přijetí na střední školy (tzv. cut-off skóre) dobrý nápad?

Hejtmani chtějí bojovat proti nižší úspěšnosti žáků u maturit. Je otázka, jestli zavedení vlastního návrhu do praxe politicky ustojí.

Hejtmani by chtěli zavést bodovou hranici pro přijetí na střední školy (tzv. cut-off skóre). Dnes jsou sice zkoušky jednotné, ale o bodové hranici potřebné pro přijetí rozhodují ředitelé škol. Hejtmani si od novinky slibují méně studentů, kteří neudělají maturitu.

Ohrožení vzdělanosti

Ministr školství Robert Plaga (ANO) tento návrh zatím odmítá, úroveň maturitního vzdělávání je podle něj nutné řešit komplexněji. Pokud by měl platit cut-off, musí platit celostátně. Protože pak se může stát, že v různých krajích bude jiný minimální počet.

Na druhé straně si hejtmani musí uvědomit, že pokud se budou nastavovat jakékoliv limity, a nějaké by měly být dány, budou zavírat třídy a možná i některé školy nebo je spojovat. A spojovat a zavírat třídy není populární. Bývá to vždy celostátní téma málem na revoluci a ohrožení vzdělanosti České republiky.

Chceme zedníky s maturitou?

Argument lepších výsledků u maturit nepřijímám. I když v roce 2011 uspělo u maturity 93 % žáků, zatímco loni jen 82 %. Tady je představa, že všichni musí všechno získat. Že všichni všechno udělají a nedej bože, když někdo neudělá maturitu. Ale takový je život.

Jest otázkou, jestli školy, kde je vysoká neúspěšnost u maturit, neberou na začátku přijímacího řízení žáky, kteří ke studiu nemají předpoklady. Jestli půjdou úplně všichni na školy s maturitou, tak jich to udělá 75 %. A pak je řešení dvojí: buď se budou školy zavírat, nebo snižovat nároky. A to je cesta do pekel.

Další témata rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka s paní redaktorkou Věrou Štechrovou:
Má předlistopadový šéf StB debatovat na půdě univerzity s veřejností? Jak udělat konopí dostupnější pro pacienty? Jak si vede Omán vedle svého velkého sousede Saúdské Arábie?

Celý rozhovor lze vyslechnout zde:

https://dvojka.rozhlas.cz/tomas-zima-cut-skore-pro-stredni-skoly-povede-k-jejich-zavirani-7690950

 

Zaúčtováno v Jiné, Konopí pro léčebné účely a alkohol, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví