Jak to vidí Tomáš Zima

Lékař a rektor Univerzity Karlovy v rozhovoru vyvrací informace o tom, že by neexistoval spolehlivý test na protilátky. A zároveň odmítá zbožné čekání na vakcínu.

Dnes jsme s paní redaktorkou Zitou Senkovou hovořili o koronaviru, imunitě a protilátkách. Schopnost vytvořit si po nakažení novým typem koronavirem protilátky byla opakovaně zpochybněna. „To, že by nebyl spolehlivý test, který prokáže vytvoření protilátek, je nesmysl.

 

Jakou u nás vyvolává koronavir imunitu?

Významnou složkou imunity proti novému typu koronaviru totiž bude buněčná imunita, která se relativně mnohem hůře vyšetřuje než stanovení protilátek. Názory expertů se liší hlavně proto, že na ně tlačí média v době, kdy chybí data. „Tato pandemie je hlavně mediální.“

Vždyť se podívejte: pokud mámě 6000 prokázaných pacientů a 400 lidí v nemocnicích, je to méně než 10 %. A ne všichni jsou na ventilátoru. A nikdo neví, jestli je těch pozitivních ve skutečnosti 10x nebo 20x více. Takže hospitalizaci potřebuje možná do 5 % lidí a z těch jen malá část vyžaduje intenzivní léčbu.

Stačí dodržovat pravidla

Řada lidí, je vyděšených, že když dostanete koronavir, skončí na ventilátoru. 85 % lidí covid-19 pozitivních ale nemá žádné potíže nebo má potíže minimální. Smrká, lehce pokošlává, má 37 stupňů teplotou. To jdou evropská data. Ze Švédska, z České republiky.

Covid-19 je kapénková nákaza a vyžaduje delší kontakt lidí. Není tam přenos dotykem na kliku a podobně. Je samozřejmé zachovávat pravidla: mýt si ruce, ve veřejných prostorech a tam, kde jsou lidé, mít roušku a udržovat odstup. Stačí to dodržovat a můžeme se přirozeně vracet do života.

Vakcína nic nezmění

Představa, že až tady bude vakcína, že se něco velmi výrazně změní, je iluzorní. Jednak nevíme, kdy tu bude. Může to trvat měsíce i roky. A na některé nemoci vakcíny nejsou: HIV, hepatitida typu C a podobně.

A pak: Budou všichni na této planetě oočkováni? Odpověď zní: Ne. I v Česku máme vakcínu na chřipku. Na ni u nás v loňské sezoně umřelo mnohem více lidí než na covid-19 doposud. A to je ještě otázka, jestli na covid nebo s covidem. Proočkovanost v České republice je kolem 10–20 %.

Další témata rozhovoru: má harmonogram rozvolňování pravidel logiku? testuje ČR dostatečně? urychlí pandemie využívání telemedicíny?

Celý rozhovor lze vyslechnout zde:
https://dvojka.rozhlas.cz/tomas-zima-muzeme-se-uz-vracet-do-zivota-vakcina-nic-nezmeni-tato-pandemie-je-8187216

Zaúčtováno v Média